Metropolitalne wiadomości

aktualności

Mevo z perspektywy mieszkańców – podsumowanie warsztatów

Wygoda, bezpieczeństwo, przewidywalność, system mieszany, decentralizacja serwisu i ładowania baterii – to tylko niektóre z postulatów dotyczących przyszłości roweru Mevo, jakie pojawiły się podczas warsztatów przeprowadzonych 12 grudnia br.

W dyskusji zorganizowanej w ramach przygotowań do wznowienia systemu wzięło udział około 50 osób. Dyskusja była bardzo merytoryczna, a wnioski z niej (podobnie jak wnioski z dialogu technicznego) posłużą do opracowania dokumentacji przetargowej na wznowienie Mevo. Do konsultacji zaprosiliśmy mieszkańców i aktywistów, aby z jednej strony dokonać ewaluacji dotychczasowego działania systemu, a z drugiej strony zastanowić się jak ma on wyglądać w przyszłości.

Uczestnicy warsztatów pracowali w czterech zespołach, które przez kwadrans wspólnie z moderatorami, dyskutowały w swoim gronie na zadany temat. Po 15 min następowała zmiana stolików, a po 4 rundach podsumowanie całej dyskusji.

Jak pisze Przemysław Kluz, moderator warsztatów -  W trakcie pracy warsztatowej we wszystkich czterech obszarach wskazano szereg uwag na temat dotychczasowego działania MEVO w wymiarze technicznym, systemowym, a także powiązania z innymi rozwiązaniami komunikacyjnymi w mieście. Sformułowano również wiele propozycji – zarówno ogólnych jak i szczegółowych, mogących usprawnić przyszłe działanie systemu. Wiele z propozycji nie było jednoznacznych dla wszystkich uczestników, posiadały natomiast walor krytycznych uwag i rozważań, które powinny być wzięte pod uwagę podczas dalszych prac nad przyszłością systemu MEVO.

Raport z podsumowaniem warsztatów można przeczytać tutaj.

Rower metropolitalny Mevo funkcjonował w 14 gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot od 26 marca do 28 października 2019 roku. W tym czasie ponad 167 tys. zarejestrowanych użytkowników, wypożyczyło 1224 w pełni elektryczne rowery ponad 2,2 mln razy. Mevo było najbardziej popularnym systemem roweru publicznego w Polsce.

Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

  • GIWK