Metropolitalne wiadomości

aktualności

#NieSłodzimy z masterchefem Mateuszem Zielonką

Mateusz Zielonka, zwycięzca szóstej edycji programu MasterChef, kucharz, pasjonat snowboardu i surfingu został twarzą metropolitalnego programu profilaktyki cukrzycy typu 2. Na youtubowym kanale NieSłodzimy podpowiada, jak smacznie i zdrowo się odżywiać i jak dbać o kondycję fizyczną. Rozmawia też ze specjalistami na temat cukrzycy i przekonuje, że warto się badać.

“Nie słodzimy, nie cukrzymy, mówimy całą prawdę“ - tak Dawid “Daw”, najmłodszy reporter w kraju, zaczyna programy emitowane na kanale NieSłodzimy. W duecie z Mateuszem Zielonką gotują, ćwiczą, przeprowadzają wywiady i namawiają do tego, żeby zdrowo żyć, zdrowo jeść i zbadać się w ramach bezpłatnego programu profilaktyki cukrzycy typu 2.

Czytaj więcej o programie TU >>>

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy metropolitalnych powiatów, ale programy na kanale NieSłodzimy może i powinien oglądać każdy, kto dba o zdrowie i  chce dowiedzieć się więcej na temat zagrożeń związanych z cukrzycą..

Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby! 

- Z myślą o tych osobach powstał metropolitalny program profilaktyki cukrzycy  - mówi Aleksandra Kuklińska z Gdyńskiego Centrum Zdrowia, odpowiedzialna za realizację projektu w Gdyni oraz powiatach wejherowskim i puckim. - Szukając ciekawego, niesztampowego pomysłu na dotarcie do jak największej liczby osób, razem z firmą PROMOTION 360 - Event&Marketing Production, która realizuje kampanię,  postanowiliśmy stworzyć kanał  NieSłodzimy. Do prowadzenia programów potrzebowaliśmy osoby, która jest kojarzona ze sportem i zdrowym trybem życia. Mateusz Zielonka bez wahania zgodził się na udział w projekcie. Spodobał mu się pomysł, aby w programie prowadzącymi byli przedstawiciele dwóch pokoleń. Z 8-letnim Dawidem “Dawem” dogadują się świetnie!

Na kanale NieSłodzimy można już obejrzeć pierwsze 4 odcinki z cyklu:

  • kulinaria - “Tortille” i “Gofry”, w których podglądamy, jak Daw i Krzysztof szykują pyszne i zdrowe śniadanie (do obejrzenia >> TU) oraz gofry dość nietypowe, bo… fioletowe (do obejrzenia >> TU)
  • sport  - “Przed biurkiem”, w którym Mateusz Zielonka i Daw spotykają się z fizjoterapeutką i pokazują kilka ćwiczeń, które można wykonywać w przerwie od pracy lub zdalnych lekcji (do obejrzenia >> TU),
  • wywiady - “Diabetolog”, w którym Mateusz i Daw rozmawiają o cukrzycy z panią doktor nauk medycznych Hanną Jasiel-Wojtulewicz  (do obejrzenia >> TU).

Kolejne odcinki - w sumie 16 - są już gotowe . Będą publikowane co tydzień. W planach jest nagranie kolejnej serii. Wszystko zależy od tego, jak przebiegać będzie pandemia koronawirusa.

W ramach kampanii edukacyjnej dotyczącej profilaktyki cukrzycy typu 2 powstała też strona internetowa niecukrzymy.pl z ciekawymi artykułami i wywiadami oraz  strona na facebooku @NieCukrzymy. Planowane są spotkania z pracodawcami, cykl szkoleń w miejscach pracy oraz badania zatrudnionych. Jako pierwsi przebadani zostali pracownicy gdyńskiego magistratu.

9 milionów złotych na walkę z cukrzycą  w metropolii

Program Profilaktyki Cukrzycy jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 6 projektów:

Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy europejskich. W ramach 6 projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych - w Gdyni będzie to 300 osób, a w powiatach wejherowskim i puckim  po 100 osób.

 

  • GIWK