Metropolitalne wiadomości

aktualności

Nowoczesny Dom Sąsiedzki w Gdyni. Przystań Widna 2A zaprasza!

Przystań na gdyńskim Witominie to połączenie biblioteki i domu sąsiedzkiego. Otwarta 26 września br. Widna 2A powstała w sercu dzielnicy Witomino-Radiostacja. Nowy budynek to prawie 900 m kw. powierzchni otoczony zielenią. To już trzecie takie miejsce w Gdyni, które powstało w ramach metropolitalnego projektu „Gdynia odNowa” i dofinansowane jest ze środków unijnych.
 

Na zdjęciu: mieszkańcy Gdyni podczas uroczystości otwarcia Przystani Widna 2A, fot. Przemysław Kozłowski/www.gdynia.pl

 

Centrum Sąsiedzkie Przystań Widna 2A powstało przy skrzyżowaniu ulic Rolniczej i Chwarznieńskiej na Witominie w Gdyni. Modernistyczny obiekt jest miejscem, które ma ułatwiać zacieśnianie sąsiedzkich relacji. W Przystani mieszkańcy mogą korzystać z wielofunkcyjnej sali, ogromnej kuchni, w której będą organizowane warsztaty kulinarne czy pomieszczenia do ćwiczeń. Fani literatury w tutejszej filii biblioteki znajdą klasyczną literaturę i nowości wydawnicze. W sumie nowy budynek oferuje prawie 900 m kw. powierzchni. Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić korzystanie z niego możliwie jak największej liczbie osób. W obiekcie nie ma progów, są windy, szerokie drzwi, a pod sufitami zawieszono panele akustyczne.

- To miejsce, w którym możemy spotykać się z przyjaciółmi, brać udział w różnego rodzaju darmowych warsztatach i zajęciach, porozmawiać o tym, co dzieje się w naszej okolicy. Dzielnica zyskała obiekt na miarę nowoczesnej ikony Witomina. Funkcjonalny, ale przede wszystkim żywo odpowiadający potrzebom mieszkańców - mówił podczas otwarcia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 

Na zdjęciu: pierwsi czytelnicy Biblioteki w Przystani Widna 2A, fot. Przemysław Kozłowski/www.gdynia.pl

 

W środkowej części, między budynkami architekci zaprojektowali amfiteatralne patio z elementami małej architektury. Zamontowano tutaj fontannę posadzkową i nową zieleń. Całość zdobi 17 nowych drzew.  Budynki są w pełni dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku i o różnej sprawności. Są w nich windy, nie ma progów, drzwi są szerokie, a sufity akustyczne, czyli nie powstaje pogłos. Prowadzący na patio chodnik jest nachylony pod kątem umożliwiającym poruszanie się tu wózkiem.

Na podobszarach rewitalizacji w Gdyni działają już dwie Przystanie: Śmidowicza 49 na Oksywiu oraz Opata Hackiego 33 w Chyloni.

Budowa nowego obiektu kosztowała ponad 7 mln zł. Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

W ramach metropolitalnego programu rewitalizacji przemianę przechodzi 8 miast: Gdańsk, Gdynia, Kartuzy, Wejherowo, Tczew, Rumia, Puck i Żukowo. Wartość wszystkich projektów to 334,5 mln zł, w tym 184,5 mln zł pochodzi z UE.

 

Fot. Przemysław Kozłowski/https://www.gdynia.pl/

  • GIWK