Metropolitalne wiadomości

aktualności

Pół roku Mevo

167 tysięcy użytkowników i ponad 2 miliony wypożyczeń – to półroczny dorobek najnowocześniejszego systemu roweru miejskiego w Polsce, czyli Mevo.

Rowerzyści miejscy rosną w siłę. Mieszkańcy Obszaru Metropolitalnego, najchętniej korzystają z rowerów w środy. Dniem największego oblężenia Roweru Mevo był 19 czerwca – także środa. Wówczas padł rekord wypożyczeń – z jednośladów skorzystano aż 17 318 razy! Jest to najlepszy wynik w półrocznej historii systemu metropolitalnego.


Statystyczny użytkownik pokonuje na rowerze Mevo dystans ok. 4 kilometrów. Najwięcej wypożyczeń jest w godzinach 16.00-17.00, czyli w czasie powrotu z pracy. Średni czas trwania to 24 minuty. Najliczniejszą grupę – 56 proc. wszystkich zarejestrowanych – stanowią użytkownicy w wieku 13-30 lat ( blisko 94 tysiące osób). Mieszkańcy 14 gmin, w wieku od 30 do 65 lat to prawie 43 proc. (ok. 71,5 tys.). Seniorzy to grupa ponad 1 600 aktywnych rowerzystów miejskich (blisko 1%).


Łącznie wszyscy użytkownicy systemu przejechali dotąd aż 6,6 mln kilometrów. Pokonali dystans pozwalający 17 razy dotrzeć na Księżyc! Każdego dnia użytkownicy Mevo dokonali średnio 11 256 wypożyczeń. Najbardziej topowe stacje OMGGS to: w Gdańsku – 11044 Molo w Brzeźnie – ponad 21, 5 tysięcy wypożyczeń, w Gdyni – 12053 Bulwar Nadmorski – prawie 17 tysięcy i od samego początku lider – stacja nr 10100 – Molo w Sopocie – ponad 26 tysięcy.


***


System Roweru Metropolitalnego Mevo to najnowocześniejszy system roweru miejskiego w Europie. Jest doskonałym uzupełnieniem transportu publicznego. Mieszkańcy i turyści Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Pucka, Redy, Rumi, Kartuz, Sierakowic, Somonina, Stężycy, Władysławowa, Żukowa i Pruszcza Gdańskiego w trakcie swoich codziennych podróży mogą skorzystać z jednośladów, wyposażonych m.in. we wspomagający silnik elektryczny, moduły GPS czy elektrozamek. Wypożyczenie roweru jest intuicyjne i odbywa się w 3 prostych krokach za pomocą smartfona lub karty.