Metropolitalne wiadomości

aktualności

Porozmawiajmy o inteligentnym rozwoju metropolii. Kongres Smart Metropolia już za parę dni

Metropolia przyszłości - gospodarka, nauka, samorząd - to hasło XI edycji kongresu Smart Metropolia, który odbędzie się już 5 i 6 października 2023 w Amber Expo w Gdańsku. To największa w kraju coroczna konferencja poświęcona zagadnieniom współpracy samorządów oraz relacji metropolii z resztą kraju.

 

„Już po raz jedenasty zapraszamy do Gdańska, by rozmawiać o kluczowej roli metropolii w rozwoju naszych małych ojczyzn - miast, miasteczek i wsi. Planując kongres w gorącym okresie parlamentarnej kampanii wyborczej, chcemy zwrócić na to uwagę, wyrażając nadzieję, że pozycja metropolii znajdzie właściwe miejsce w porządku prawnym. Wydarzenie będzie okazją, by po raz kolejny domagać się usankcjonowania metropolii na Pomorzu na wzór związku metropolitalnego na Śląsku. W tym roku podejmiemy również tematykę nowych technologii, cyfryzacji i automatyzacji, z obszarem kosmicznym włącznie. Nie zabraknie również zagadnień dotyczących ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju czy kultury.” - mówi Michał Glaser, Prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Projektujemy przyszłość

W wydarzeniu, jak co roku, wezmą udział samorządowcy, eksperci i praktycy zainteresowani tematyką mądrej polityki państwa wobec polskich miast i gmin. Dwa dni obfitować będą w interesujące dyskusje, prezentacje i wykłady.

W tym roku stali goście kongresu Smart Metropolia mogą spodziewać się pewnych nowości. Pierwszego dnia planowane jest uroczyste podpisanie „Paktu Metropolitalnego”, czyli publicznego “przyrzeczenia” utworzenia samorządu metropolitalnego przez kandydatów ubiegających się o mandat posła i senatora w nadchodzących wyborach. Ponadto zadebiutuje zorganizowana w ramach kongresu Strefa Innowacji SmartUp. To miejsce, gdzie głos otrzymają firmy i startupy, które mają pomysł, jak poprawić jakość życia w metropoliach.

To nie koniec nowości. Po raz pierwszy wydzielono przestrzeń dla miłośników kultury. W sali bocznej równolegle odbywać się będą wykłady i dyskusje w ramach projektu „Kultura Włącza”.

Więcej informacji znajduje się na stronie: smartmetropolia.pl

Program: TUTAJ

Rejestracja na wydarzenie: TUTAJ.

Jedenaście lat innowacji

Kongres Smart Metropolia odbywa się już po raz 11.  Wydarzenie zainicjowane przez śp. prezydenta Pawła Adamowicza, każdego roku gromadzi kilkaset osób, którzy rozmawiają o aktualnych trendach metropolitalnych.

W ubiegłym roku kongres przebiegł pod hasłem „Pokonać kryzys”, a dyskusje toczyły się wokół kryzysu energetyczno-klimatycznego z perspektywy lokalnych społeczności, projektowania przyjaznych miast oraz tworzenia tkanki miejskiej pomiędzy gminami metropolii. Swoimi doświadczeniami dzielili się eksperci z Barcelony, Ultrechtu czy Amsterdamu. Gościem specjalnym kongresu był mer Irpienia Oleksandr Markushyn. Zeszłoroczny Kongres  Smart Metropolia  przyciągnął do Amber Expo i Politechniki Gdańskiej ponad 500 gości.

 

  • GIWK