Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Prace budowlane na węźle Rumia Janowo ruszyły

Budowa węzła Rumia Janowo weszła w decydującą fazę. Od poniedziałku 23 marca na placu budowy rozpoczęły się prace. Węzeł w Rumi Janowie jest jednym z sieci 26 tego typu obiektów realizowanych na Pomorzu w ramach Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot. Wartość wszystkich węzłów to ponad 693 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 285 mln zł.

W  ramach budowy węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie, który połączy dwie części miasta, powstaną również m.in. parkingi, ścieżki rowerowe, kładki dla pieszych, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wiaty autobusowe. Projekt przewiduje także znaczącą przebudowę infrastruktury wokół dworca kolejowego w Rumi, gdzie przybędzie m.in. miejsc parkingowych i ścieżek rowerowych.

W pierwszej kolejności zbudowany zostanie układ drogowy w okolicach garaży przy ulicy Gdańskiej. Przebudowana zostanie również tamtejsza infrastruktura podziemna, a na terenie byłego ogniska szkolno-wychowawczego powstanie parking.

Równolegle wykonawca rozpocznie budowę ulicy Oliwskiej na odcinku od ulicy Gdańskiej do ulicy Łużyckiej oraz budowę ulicy Łużyckiej. Tam również powstanie oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, chodniki i zatoki parkingowe, a także nasadzenia.

 

 

Przeczytaj także:

Rusza budowa węzła integracyjnego Rumia Janowo

  • GIWK