Metropolitalne wiadomości

aktualności

Spotkanie poświęcone senackiemu projektowi ustawy metropolitalnej

Sprawa utworzenia związku metropolitalnego na Pomorzu utknęła w Sejmie, nie oznacza to jednak, że pomorscy samorządowcy i parlamentarzyści zwolnili tempo w walce o metropolię. W poniedziałek 19 kwietnia odbyło się spotkanie poświęcone senackiemu projektowi ustawy metropolitalnej dla naszego regionu.

W spotkaniu  zorganizowanym w formule online na platformie zoom wzięli udział: senator Ryszard Świlski, wiceprzewodniczący pomorskiego sejmiku Grzegorz Grzelak, prezes Instytutu Metropolitalnego Jakub Szlachetko, prezes Zarządu OMGGS Michał Glaser oraz Magdalena Kuropatwińska z Kancelarii Sejmiku WP.


 

Podczas spotkania omawiano m.in.  perspektywy rozpoczęcia i powodzenia procesu legislacyjnego ustawy metropolitalnej dla Pomorza w Sejmie.

Walka o ustanowienia prawnie usankcjonowanej metropolii na Pomorzu trwa od wielu lat. Prace przyspieszyły w 2020 roku. Nowo wybrany Senat, marszałek  prof. Tomasz Grodzki i pomorscy senatorowie, z Ryszardem Świlskim na czele,  mocno zaangażowali się w forsowanie projektu ustawy o związku metropolitalnym.  W efekcie 10 września ub.r. ustawa niemal jednogłośnie została uchwalona przez Senat i od tego czasu czeka na głosowanie w Sejmie.

Czytaj więcej na ten temat: Jak zagłosują pomorscy posłowie ws. ustawy metropolitalnej? To od nich zależy los metropolii na Pomorzu

Podczas poniedziałkowego spotkania uczestnicy omówili też główne punkty ustawy metropolitalnej dla Pomorza, w tym strukturę organizacyjną związku i mechanizm podejmowania uchwał zgromadzenia. Dyskutowano również nad tymi zadaniami publicznymi związku, które  wkraczają w dotychczasowe kompetencje samorządu wojewódzkiego.

Ważnym elementem spotkania był temat braku oceny funkcjonowania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i jego wpływ na opóźnienie oceny ustawy metropolitalnej dla Pomorza.

W minionym tygodniu  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiadając na interpelację poseł Małgorzaty Chmiel uznało, że nie może ocenić skutków ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim do czasu, kiedy zakończy się analiza funkcjonowania jedynej prawnie usankcjonowanej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Powodem braku opinii, po blisko 3,5 roku funkcjonowania metropolii śląskiej jest - według MSWiA - trwająca pandemia.

Czytaj więcej na ten  temat TU >>>

  • GIWK