Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Administracji i Finansów

Trwa nabór do wspólnego postępowania na dostawy gazu ziemnego

To już ostatnie chwile, aby przystąpić do wspólnych zakupów gazu ziemnego w ramach metropolitalnej grupy koordynowanej przez Gdynię! Nabór trwa do 28 maja 2021 r. Samorządy i podległe im jednostki z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot po raz 11 przystępują do 5 grup kupujących wspólnie energię elektryczną, gaz ziemny, olej opałowy, usługi pocztowe oraz paliwo. W ciągu 10 lat wspólne zakupy przyniosły aż 150 mln zł oszczędności.

 

Trwa nabór do wspólnego postępowania na dostawy gazu ziemnego na rok 2022 w ramach metropolitalnej grupy zakupowej koordynowanej przez Miasto Gdynia. Tylko do piątku, 28 maja 2021 r., można składać deklaracje przystąpienia do Lidera Grupy Zakupowej - Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. o.o. w Gdyni  na adres: Tomasz Szałucki- Kierownik zamówień publicznych i zaopatrzenia, Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. o.o., ul. Opata Hackiego 14, 81-231 Gdynia.

Dokumenty i informacje niezbędne do przygotowania postępowania należy przesłać do Pomorskiej Grupy Konsultingowej S.A w Bydgoszczy w terminie do 10 czerwca 2O21r,

Udział we wspólnym projekcie jest bezpłatny.

 

WSPÓLNE ZAKUPY - TO SIĘ OPŁACA!

O tym, że wspólne zakupy się opłacają, przekonały się w ciągu minionych 10 lat nie tylko samorządy zrzeszone w OMGGS, ale też jednostki im podległe, m.in. uczelnie, szpitale, biblioteki, Muzeum Zamkowe w Malborku, gdańskie ZOO, Port Lotniczy w Gdańsku, Muzeum Emigracji, PKA Sp. z o.o. i Teatr Miejski w Gdyni.

Jedno duże zamówienie i silniejsza pozycja negocjacyjna z dostawcami powodują, że uzyskiwane ceny są dużo niższe, niż gdyby każda z gmin i jednostek robiła przetargi samodzielnie. Wspólne zakupy to nie tylko rabaty i niższe koszty zakupu materiałów i usług, ale także niższe koszty operacyjne związane z funkcjonowaniem działów zakupów, czy wymiana wiedzy na temat rynku i profesjonalnych zakupów.

- Zaczynaliśmy od wspólnego przetargu tylko z gminami zrzeszonymi w Forum NORDA. Inicjatywa okazała się na tyle udana, że w kolejnych latach do grupy zakupowej dołączyło również miasto Gdańsk z częścią gmin ówczesnego Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. A potem Gmina Miasto Sopot, Gmina Nowy Dwór Gdański, Gmina Nowy Staw, oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku – mówi wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Dzięki temu udaje nam się uzyskiwać coraz lepsze ceny, coraz więcej oszczędności - liczonych w milionach złotych. Tak wysoka oszczędność warta jest współdziałania. Co istotne, zrzeszamy nie tylko partnerów publicznych i to również pokazuje, że jest to bardzo korzystna opcja zakupowa.
 

WSPÓLNE ZAKUPY KOORDYNOWANE PRZEZ GDAŃSK I GDYNIĘ

W ramach wspólnych zakupów w OMGGS na 2022 r.  powstały dwie grupy koordynowane przez Gdańsk i Gdynię.

W grupie gdańskiej postępowanie będzie prowadzone na:

  • rozdzieloną dostawę energii elektrycznej (oddzielnie na dostawę i oddzielnie na przesył),
  • kompleksową dostawę energii elektrycznej,
  • dostawę oleju opałowego,
  • dostawę paliwa do samochodów służbowych,
  • świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym.   


W grupie gdyńskiej postępowanie będzie prowadzone na:

  • rozdzieloną dostawę energii elektrycznej (oddzielnie na dostawę i oddzielnie na przesył).
  • kompleksową dostawę gazu ziemnego.


Przetargi w obu grupach będą ogłoszone na przełomie czerwca i lipca. Umowy między zamawiającymi a wykonawcami będą podpisywane na początku czwartego kwartału tego roku, by rzeczywista dostawa rozpoczęła się od 1 stycznia 2022 roku.
 

39 MLN OSZCZĘDNOŚCI W ROK

Skala oszczędności jest imponująca. Samorządy i podmioty, które przystąpiły do wspólnych zakupów w 2021 roku zaoszczędzą 39 mln zł w porównaniu ze stawkami z cennika sprzedawców:

  • kompleksowa dostawa gazu ziemnego (oszczędność około 42%),
  • dostawa energii elektrycznej (oszczędność 36%),
  • dostawa paliwa (od 9 do 30 gr. na litrze - ok. 90,8 tys. zł),
  • dostawa oleju opałowego (oszczędność 8,35%).

 

Czytaj także:

>>> Nabór do gdyńskiej i gdańskiej grupy zakupowej przedłużony

>>> Samorządy wspólnie robią zakupy i sporo oszczędzają

 

 

 

 

 

  • GIWK