Metropolitalne wiadomości

aktualności

Ustawa metropolitalna dla Pomorza pod lupą Sejmiku Województwa Pomorskiego

Pomorscy radni wojewódzcy w poniedziałek, 27 września na sesji sejmiku będą dyskutować nad apelem do Marszałek Sejmu ws. niezwłocznego rozpoczęcia prac nad projektem ustawy metropolitalnej dla Pomorza. To odpowiedź na rok bezczynności Sejmu - do dziś,  mimo licznych apeli i głosów poparcia, projekt nie doczekał się wpisania do porządku obrad izby niższej.

W najbliższy poniedziałek 27 września obradować będzie Sejmik Województwa Pomorskiego. Podczas XXXVI sesji w punkcie 4 posiedzenia (ok. godz. 11.15) radni województwa rozmawiać będą o korzyściach dla Pomorza płynących z uchwalenia ustawy metropolitalnej. W porządku obrad zaplanowana jest również uchwała w formie apelu do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek w sprawie niezwłocznego rozpoczęcia prac nad pomorską ustawą metropolitalną, która od ponad roku znajduje się w sejmowej „zamrażarce”.

- Mam nadzieję, że podobnie jak Senat, nasz regionalny parlament wyrazi ponadpartyjne poparcie dla pomorskiej ustawy metropolitalnej. Wierzę, że apel radnych województwa wzmocni naszą prośbę. Dla gmin takich jak nasza - ustawa to ogromna szansa – mówił Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina.

- Udowodniliśmy, że chcemy współpracować, ale dzisiaj potrzebne są nam dalsze instrumenty formalne, a także finansowe. Ustawa metropolitalna to ogromna szansa na rozwiązanie wielu problemów, jak np. wspólny transport publiczny. Na to czekają nasi mieszkańcy - dodaje wójt gminy Pruszcz Gdański, Magdalena Kołodziejczak.

14 września minął rok, odkąd projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza został niemal jednogłośnie przyjęty przez Senat i skierowany do Sejmu. Od tego czasu mimo licznych apeli i głosów poparcia projekt ustawy nie doczekał się wpisania do porządku obrad izby niższej.

- Pięć lat temu skierowaliśmy projekt ustawy do Sejmu. Wtedy trafił do zamrażarki, parlamentarzyści się nim nie zajęli. Rok temu, dzięki staraniom senatorów, nasza ustawa szybko przeszła przez Senat i trafiła do Sejmu - mówi Jacek Karnowski, prezes Rady OMGGS, prezydent Sopotu. - Mimo wielu działań sytuacja niestety się powtarza. Od ponad roku oczekujemy na merytoryczną dyskusję i procedowanie ustawy ponad podziałami, tak jak było to w Senacie.

- Nasz wniosek to nie tylko sprawa regionalna. Profesorowie z całego kraju zaapelowali w tym roku do posłów o poparcie ponad podziałami politycznymi ustawy metropolitalnej dla Pomorza - mówi Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego.

Utworzenie metropolii na Pomorzu deklarują wszyscy pomorscy posłowie opozycyjni oraz kilku posłów koalicji rządzącej. Poparcie wyrazili również m.in.: wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku, a podczas prac senackich również Ministerstwo Rozwoju. 12 lipca br. samorządowcy OMGGS skierowali list do Marszałek Sejmu z prośbą o jak najszybsze zajęcie się projektem ustawy metropolitalnej. Podobny wniosek skierują do Sejmu i właściwych ministerstw członkowie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, którzy dyskutowali 6 września w Gdańsku podczas kongresu Smart Metropolia o metropoliach w Polsce - na podstawie 10 lat doświadczeń OMGGS i 4 lat funkcjonowania jedynej metropolii w kraju - Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

-  Z zazdrością obserwujemy, jak już od czterech lat działa pilotaż metropolii na Śląsku. Różnica między nami a Śląskiem jest taka, że tam mają do tego narzędzia. Dziś wszystko czego potrzebujemy to danie nam właśnie narzędzi sankcjonujących 10-letnią współpracę metropolitalną – mówi Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezes Rady OMGGS, prezydent Gdańska.

W poniedziałkowej dyskusji podczas sejmiku wezmą udział eksperci i samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot: Błażej Konkol, prezesa zarządu Związku Gmin Pomorskich, wójt gminy Trąbki Wielkie, Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański, Mirosława Chyła, burmistrza Pelplina oraz Bogusława Engelbrecht, wójt gminy Linia.

O roli metropolii w rozwoju województwa pomorskiego będzie mówił Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego oraz dr Jakub Szlachetko, prezes Instytutu Metropolitalnego.


Transmisję z posiedzenia sejmiku będzie można oglądać tutaj.

Więcej na temat #ustawametropolitalna dla Pomorza można przeczytać na stronie www.ustawametropolitalna.pl

  • GIWK