Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Węzeł Karwiny w Gdyni w budowie

Miasto Gdynia zawarło z wykonawcą umowę na realizację węzła integracyjno-przesiadkowego Karwiny. W ciągu dwóch lat przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej za 102 mln zł powstanie centrum przesiadkowe ułatwiające zmianę środka transportu przy codziennych podróżach do szkoły czy pracy.
 


To już kolejny metropolitalny węzeł integracyjno-przesiadkowy, który wkracza w fazę realizacji. Prace budowalne trwają w Chyloni, Rumii Janowie, Sopocie Kamiennym Potoku, Żukowie Wschodnim oraz w Gdańsku Osowie. Dotychczas oddano do użytku 14 z 26 tego typu obiektów budowanych na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.


Węzeł na Karwinach zrealizuje Firma Budowlano-Drogowa MTM SA. Budowa potrwa około dwóch lat. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2023 roku.
 


W ramach inwestycji powstanie: nowy układ drogowy dla fragmentów ulic Wielkopolskiej, Sopockiej i Strzelców, nowy parking typu park&ride, a także infrastruktura dla autobusów i trolejbusów, buspasy, nowe chodniki oraz drogi rowerowe.

Już wkrótce ruszą prace związane z budową węzła Karwiny, dzięki czemu uda się zamknąć całe zadanie zgodnie z wcześniej przyjętym przez nas harmonogramem. To jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych, które realizujemy w ostatnich latach w Gdyni. Mieszkańcom Karwin i sąsiednich dzielnic będzie zdecydowanie łatwiej łączyć różne formy transportu, z naciskiem przede wszystkim na komunikację zbiorową – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Zgodnie z wynikiem rozstrzygniętego w połowie lutego tego roku przetargu, wykonawca zadeklarował zakończenie prac o 50 dni szybciej, niż wskazywał pierwotny termin, który określono na 30 czerwca 2023 roku. Inwestycja będzie objęta pięcioletnią gwarancją wykonawcy.

Węzeł Karwiny jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot powstaje 26 węzłów przesiadkowych. Wartość wszystkich projektów to ponad 750 mln zł, w tym 330 mln stanowi wkład UE.

 

  • GIWK