Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Węzeł Rębiechowo otwarty

Węzeł integracyjno-przesiadkowy przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Rębiechowie został przekazany do użytkowania. Oficjalnego otwarcia dokonali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa.

Węzeł w Gdańsku Rębiechowie jest projektem partnerskim Miasta Gdańska i Gminy Żukowo. W ramach inwestycji zbudowany został parking z 387 miejscami postojowymi. Do dyspozycji rowerzystów jest 25 zadaszonych stojaków.

Budowa dużego parkingu w Rębiechowie była wyczekiwaną przez mieszkańców Gdańska oraz okolicznych miejscowości inwestycją. Od dawna wzdłuż drogi do przystanku PKM Rębiechowo widać było dziesiątki zaparkowanych samochodów. Oznacza to, że mieszkańcy zamiast stania w korkach wolą zostawić auto przy przystanku i przesiąść się na pociąg kolei metropolitalnej, którym wygodnie dojadą do pracy czy szkoły.

- O parkingi przesiadkowe przy przystankach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej bardzo wnioskują mieszkańcy - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Cieszę się, że otwieramy dzisiaj, tak potrzebny parking. Dzięki niemu mieszkańcy dojeżdżający do Gdańska, będą mogli zostawić swoje auta i skorzystać z komunikacji publicznej. Co ważne, inwestycja ta została częściowo sfinansowana ze środków europejskich.

W ramach inwestycji powstała cała infrastruktura techniczna: chodniki, oświetlenie i monitoring. Wykonano również odwodnienie terenu i zbudowano niewielki zbiornik retencyjny. Koszt realizacji projektu to 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł pochodzi z funduszy europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Partnerem projektu jest gmina Żukowo, która w ramach realizacji węzła rozbuduje drogi dojazdowe (rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego). Będą to ulice: Akacjowa (około 750 m), Słoneczna (około 2,4 km) oraz Czaple (około 800 m). Do nowego węzła powstaną także trasy rowerowe z miejscowości Leźno, Lniska, Chwaszczyno, Banino, Pępowo. Łącznie planowana jest budowa prawie 26 kilometrów tras rowerowych.

- Gros naszych mieszkańców musiało zostawiać samochody wzdłuż drogi, często na poboczach, teraz będą mieli wygodne miejsce - mówił Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo. - Naszym zadaniem będzie dokończenie tej inwestycji o drogę dojazdową - ulicę Akacjową. Oczekujemy na pozwolenie na budowę i w tym roku chcemy to zrealizować. Idea węzłów integracyjnych tutaj jak najbardziej się sprawdzi. Mniej samochodów będzie wjeżdżało do Gdańska, a nasi mieszkańcy, uczniowie, którzy są związani z Gdańskiem poprzez szkołę, uczelnię, pracę, będą mieli bardzo korzystny sposób transportu. Chcemy doprowadzić tutaj komunikację miejską, tak, aby w pełni można było wykorzystać to, co zostało zbudowane.

Węzeł w Rębiechowie jest jednym z 25 tego typu obiektów realizowanych w ramach inwestycji metropolitalnych w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wartość wszystkich węzłów to prawie 500 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej  to 285 mln  zł.
.

  • GIWK