Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Węzeł transportowy w Tczewie ukończony

Zakończyła się budowa węzła w Tczewie. 6 listopada przy dworcu PKP został otwarty  dwupoziomowy parking, na którym znalazły się 103 miejsca postojowe. Dobiegł końca również czwarty i ostatni etap przebudowy ulicy Gdańskiej.

 

W ramach projektu budowy węzła integracyjnego przy dworcu kolejowym powstał bezpłatny parking kubaturowy. Dzięki niemu osoby przesiadające się z samochodu na komunikację publiczną dojeżdżając do pracy czy szkoły koleją czy autobusem mają większe możliwości do zaparkowania auta.  Nowy obiekt to  dodatkowe 103 miejsca postojowe. Tym samym ich liczba przy stacji wzrosła do 353.

Teren w sąsiedztwie dworca PKP i przystanków autobusowych w latach 2010-2012 został całkowicie przebudowany na którym utworzono nowoczesny zintegrowany węzeł transportowy. Zbudowany został wówczas parking na ok. 250 miejsc, dodatkowo miejsca parkingowe zapewniła też Galeria Kociewska. Gdy liczba ta okazała się niewystarczająca podjęto decyzję o rozbudowie przestrzeni parkingowej.

Oprócz budowy parkingu najważniejszą inwestycją w ramach projektu był gruntowny remont jednej z głównych arterii Tczewa, ulicy Gdańskiej. Inwestycja, która rozpoczęła się w 2016 r. była realizowana w czterech etapach. Przebudowany został układ drogowy, powstała ścieżka rowerowa do bulwaru nadwiślańskiego oraz zamontowano nowe oświetlenie. Dzięki nowym nasadzeniom ulica zyskała wyjątkowy urok.

- Gruntowny remont jednej z najważniejszych miejskich arterii – ul. Gdańskiej zwiększył nie tylko komfort jazdy samochodem, ale też umożliwił rowerzystom bezpieczne przemieszczanie się w tej części miasta. Więcej miejsc parkingowych to także atut dla klientów licznych sklepów i punktów usługowych zlokalizowanych w pobliżu.  Nowy parking w rejonie dworca kolejowego jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zmotoryzowanych, którzy zgodnie z ideą węzłów transportowych – mają gdzie pozostawić samochód, aby dalej podróżować środkami komunikacji zbiorowej – np. do Trójmiasta lub  innych miejsc na terenie Metropolii - powiedział Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.
 


Ponadto wybudowano i przebudowano około 5 km ciągów pieszo-rowerowych i dróg dla rowerów na ul. Armii Krajowej, części ul. Wojska Polskiego oraz al. Zwycięstwa. Wybudowane trasy tworzą, wspólnie z istniejącymi już odcinkami, sieć dojazdu do węzła transportowego ze wszystkich kierunków miasta, umożliwiając płynny i bezpieczny przejazd osobom dojeżdżającym rowerem do dworca.

Wartość wszystkich prac to ponad 41 mln zł, z czego 25 mln pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.

FOT. Marcin Burclaw oraz wrotatczewa.pl

  • GIWK