Metropolitalne wiadomości

aktualności

Więcej unijnych środków na rozwój Pomorza

W ramach Umowy Partnerstwa na programy regionalne na Pomorze trafi 1 674 mld euro ze środków unijnych. W środę 23 czerwca odbyło się w Ministerstwie Funduszy i Rozwoju w Warszawie spotkanie, podczas którego zaprezentowano ostateczny podział alokacji na lata 2021 – 2027.

W ramach nowej Umowy Partnerstwa na Pomorze  trafi prawie 1,7 mld euro. To wciąż mniej niż w poprzedniej perspektywie, ale znacznie więcej niż pokazywały pierwsze szacunki i pierwsze propozycje rządowe.

“Długie negocjacje, merytoryczne argumenty, dobrze przygotowana wizja rozwoju regionu, ale także presja ze strony zarówno samorządowców, jak i wszystkich mieszkańców naszego regionu, Komisji Europejskiej i organizacji pozarządowych przyniosły efekt – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych obecny na spotkaniu Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. -  Z dzisiejszego spotkania w ministerstwie Funduszy i Rozwoju wracamy więc w poczuciu dobrze wykonanego zadania i w dobrym nastroju, wiedząc że nasz nowy program regionalny (pod nazwą Fundusze Europejskie dla Pomorza) będzie mógł nadal skutecznie wspierać inicjatywy lokalne, rozwój transportu, ochronę zdrowia, przedsiębiorczość, edukację i działalność organizacji pozarządowych”


 

Negocjacje samorządowców ws. zwiększenia unijnych funduszy dla Pomorza
Przypomnijmy: według pierwotnych założeń Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską na lata 2021–2027 województwo pomorskie miało otrzymać na program regionalny aż o 736 mln euro (czyli prawie 40 proc. mniej niż w poprzedniej perspektywie). W przeliczeniu na jednego mieszkańca Pomorza – tylko 482 euro, w porównaniu z 810 euro w latach 2014–2020. To prawie trzy razy mniej niż w innych województwach.

Na zaproponowany przez ministerstwo mechanizm dzielenia pieniędzy natychmiast zareagował nie tylko samorząd województwa pomorskiego, ale i samorządowcy z miast, powiatów czy gmin. W podpisanym przez kilkudziesięciu przedstawicieli apelu, zwrócili się do rządu o to by: „pieniądze były dzielone w sposób transparentny, jak każde środki publiczne. Województwo pomorskie ma prawo uzyskać środki na wsparcie, aby rozwijało się tak samo, jak inne regiony europejskie, a nie zostało w tyle.”

Czytaj więcej:  Apel samorządowców OMGGS do premiera Morawieckiego

Co ważne, na apel odpowiedzieli również mieszkańcy regionu. Ponad 12 tys. Pomorzan podpisało petycję, w której apelowali o zwiększenie funduszy unijnych dla województwa pomorskiego, co najmniej o kwotę, o którą pomniejszone zostały środki planowane przez rząd na perspektywę 2021–2027.

Czytaj więcej: Petycja do rządu RP ws. zwiększenia funduszy dla Pomorza

O wątpliwościach dotyczących podziału środków samorząd województwa mówił też podczas zorganizowanych przez ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej konsultacji.

- Niepokój budzi także wyjęcie z puli programów regionalnych 25% środków, tj. kwoty w wysokości ponad 7 mld euro, która ma zostać rozdysponowana w ramach negocjacji kontraktów programowych, których założeń nie znamy – zaznaczał wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski.

  • GIWK