Metropolitalne wiadomości

aktualności

Wizyta w Porcie Czystej Energii

W tym tygodniu pracownicy biura OMGGS odwiedzili Port Czystej Energii, który jest jedną z najnowocześniejszych pod kątem ochrony środowiska instalacją odzysku energii bezużytecznych odpadów, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Inwestycja będzie wytwarzać energię elektryczną i ciepło, co pozwoli zaoszczędzić kilka milionów ton drogiego i uciążliwego węgla - to także kilka milionów ton mniej emisji CO2 wyemitowanych do atmosfery.


W instalacji spalane będą jedynie pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu. Energia odzyskiwana z odpadów będzie energią zieloną, gdyż nie będzie pochodzić z tradycyjnych - kopalnych źródeł, a wysokosprawny system oczyszczania spalin pozwoli bardzo skutecznie ograniczyć emisje do środowiska. Stąd wzięła się nazwa Port Czystej Energii (PCE).


Tworząc PCE Miasto Gdańsk wzięło na siebie metropolitalną odpowiedzialność i zaangażowało do współpracy sąsiednie gminy. Dzięki temu mniejsze gminy będą w stanie zrealizować własne cele ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Realizowany projekt obejmie 35 gmin, w tym 23 zrzeszone w OMGGS. W projekcie uczestniczą: Gdańsk, Żukowo, Kolbudy, miasto Pruszcz Gdański, gmina Pruszcz Gdański, Kartuzy, miasto Tczew, gmina Tczew, Nowy Dwór Gdański, Krynica Morska, Malbork, Subkowy, Suchy Dąb, Pszczółki, Trąbki Wielkie, Cedry Wielkie, Ostaszewo, Stegna, Sztutowo, Lichnowy, Gniew, Pelplin, Miłoradz.
 Wizyta była bardzo pouczająca i inspirująca, pokazując nam jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne poprzez wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jesteśmy pod wrażeniem pracy, jaką wykonują pracownicy portu czystej energii i z pewnością będziemy śledzić rozwój tego miejsca oraz inicjatyw związanych z zieloną energią.

  • GIWK