Metropolitalne wiadomości

aktualności

Wspólna patchworkowa flaga zawisła na najwyższym maszcie w Gdańsku

Ta flaga uosabia Polskę, która jest domem dla każdego, Polskę w której szanuje się wolność, demokrację, praworządność, konstytucję i w której nade wszystko cenimy drugiego człowieka - mówiła na uroczystości zawieszenia patchworkowej flagi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Flaga -  uszyta dwa lata temu podczas Święta Wolności i Solidarności w 2019 r.  m.in. przez mieszkańców metropolii, turystów, samorządowców i imigrantów - już po raz trzeci zawisła na najwyższym maszcie w Gdańsku.  W tym roku jest symbolem solidarności z przedsiębiorcami, którzy podczas pandemii starają się utrzymać swoje firmy oraz miejsca pracy.
 


Akcja  Wspólna Flaga została zainicjowana przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności w 2019 r. Biało-czerwony patchwork, złożony z kilkuset skrawków materiału o wymiarach 5x8m, przez dwa dni szyło prawie tysiąc osób:  mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Flaga zawisła na maszcie na Górze Gradowej, z obietnicą, że będzie tam trafiać co roku 4 czerwca.


W piątek 4 czerwca 2021 r. w uroczystym zawieszeniu flagi uczestniczyli m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS, Wojciech Nowak i Monika Domagalska-Ilińska ze Stowarzyszenia Niewidzialni prowadzący Muzeum Niewidzialny Gdańsk oraz Jolanta Szydłowska, prezes Zarządu Pomorskiego Związku Pracodawców Lewiatan, a także przedstawiciele przedsiębiorców oraz Fundacji Kobiety Wędrowne, która w 2019 r. nadzorowała szycie patchworkowej flagi.


- 4 czerwca to święto państwowe, ustanowione przez Sejm. Święto wolności i praw obywatelskich.To data, która pokazała, że obywatele mają moc. Moc zmieniania naszej ojczyzny, Polski. Kiedy myślimy o Polsce sprzed 32 lat i o Polsce dzisiaj. Widzimy jaką wielka pracę, my obywatele wykonaliśmy. W Gdańsku co roku podnosimy flagę z różnych kawałków, która uszyliśmy w trzydziestą rocznice wyborów, tak jak Polska składa się z różnych elementów. Tak by pamiętać, że Polska jest dla każdej i każdego niezależnie od poglądów, które wyznaje. Bardzo bym chciała żebyśmy dzisiaj 32 lata od tamtych wyborów umieli budować Polskę, która jest dla każdej i  każdego. Polskę w której szanuje się wolność, demokrację, praworządność, konstytucję i w której nade wszystko cenimy drugiego człowieka - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
 


- Ta flaga pokazuje mi wolność. Zawsze powtarzam, że wy nie wiedzie co to jest brak demokracji - wy żyjecie w wolnym kraju. Jestem dumna, że mogłam szyć tę flagę i zostawić tam cząstkę swojej duszy - mówiła Khedi Alieva z Fundacji Kobiety Wędrowne.

W czasach koronawirusa flaga zyskała nową wartość symboliczną, jako wyraz solidarności z przedsiębiorcami, którzy doświadczyli skutków lockdownu.

- Niestety, chociaż Muzeum Niewidzialny Gdańsk od pierwszych dni cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, covid pokrzyżował wszelkie plany rozwoju - mówi Wojciech Nowak ze Stowarzyszenia Niewidzialni.  - Niewidzialny Gdańsk został otwarty w lipcu 2020, jednak już od 1 listopada, decyzją rządu, wszystkie placówki kulturalne zostały zamknięte. Pół roku zamknięcia dla nowo powstałego miejsca było zbyt długim okresem, by utrzymać lokal i pracowników. Jednak nie poddajemy się i działamy na rzecz reaktywacji muzeum. Jako, stowarzyszenie i podmiot ekonomii społecznej możemy liczyć na wsparcie miasta Gdańska, Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Mamy nadzieję  kontynuować naszą misję i zaprosić pierwszych gości po wakacjach do nowego miejsca.

 

- W marcu zeszłego roku powstała jedyna taka w Polsce inicjatywa - 14 organizacji pomorskich rozpoczęło wspólną batalię o to,  aby chronić przedsiębiorców i walczyć o ich prawa. Tak powstał Sztab Kryzysowy, który obecnie działa już jako Sztab Pomorskich Przedsiębiorców i będziemy dalej działać, bo zmiany są potrzebne - mówi Jolanta Szydłowska prezes Zarządu Pomorskiego Związku Pracodawców Lewiatan.

 

Pandemia koronawirusa wywołała ogromne problemy gospodarcze i organizacyjne dla przedsiębiorców. Od samego początku Biuro OMGGS koordynowało wymianę informacji między samorządami i współpracowało przy działaniach Sztabu Kryzysowego Pomorskich Pracodawców.

- Zainicjowaliśmy akcję kupowania maseczek od lokalnych podmiotów społecznych. Zgromadziliśmy także informacje dla przedsiębiorców w zakresie pomocy oferowanej przez instytucje państwowe i lokalne samorządy, dotyczące m.in. zwolnień z czynszów czy występowania o dopłaty i dotacje. Wspólnie z Caritas Archidiecezji Gdańskiej uruchomiliśmy infolinię kryzysową dla imigrantów, dzięki której dzwoniący mogli uzyskać informacje na temat istniejącego wsparcia, oferowanego w ramach działań przeciwcovidowych przez gminy oraz organizacje pozarządowe. W projekcie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej 144 tys. zł zostało przeznaczonych na środki ochrony dla przedsiębiorstw społecznych, opiekuńczych i branży gastronomicznej oraz 150 tys. zł na dodatkowe wsparcie finansowe na utrzymanie 150 miejsc pracy stworzonych przez nas w podmiotach społecznych  - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

W leczeniu osób chorych na Covid-19 pomagały także metropolitalne inwestycje. Szpital Geriatryczny w Sopocie działający w ramach Pomorskiego Centrum Reumatologicznego przeznaczył 30 łóżek dla osób chorych na Covid, a projekt Centrum Geriatrii w Gdańsku otrzymał blisko 9 mln zł dodatkowego dofinansowania na prace remontowe, zakup wyposażenia, czy środki do dezynfekcji. Na przeciwdziałania Covid-19 z funduszy metropolitalnych pomorskie szpitale otrzymały dotychczas kilkanaście milionów zł. W 2020 roku Samorząd Województwa czterokrotnie zwiększał dofinansowanie unijne, by wspomóc centra geriatrii w Gdańsku i Sopocie. Metropolia pomaga także branży gastronomicznej, m.in. wspierając akcję Po dobro lokalnie i organizując akcję #zamawiamBOwspieram, czy Metropolia za pół ceny.

 

 

  • GIWK