Metropolitalne wiadomości

aktualności

Znamy pierwszych wykonawców w przetargach na wspólne zakupy

Znamy dostawców energii i oleju opałowego oraz usług pocztowych dla metropolitalnych samorządów i ich jednostek. W tym roku po raz 11 samorządy OMGGS przystąpiły do wspólnych zakupów energii elektrycznej, gazu ziemnego, oleju opałowego, usług pocztowych oraz paliwa. Jedno duże zamówienie i silniejsza pozycja negocjacyjna z dostawcami powodują, że uzyskiwane ceny są dużo niższe, niż gdyby każda z gmin i jednostek robiła przetargi samodzielnie.


Wspólne zakupy - milionowe oszczędności

O tym, że wspólne zakupy się opłacają, przekonały się przez minione 10 lat nie tylko metropolitalne samorządy, ale też jednostki im podległe, m.in. uczelnie, szpitale, biblioteki, Arena Gdańsk Operator Sp. z o.o., Muzeum Zamkowe w Malborku, gdańskie ZOO, Port Lotniczy w Gdańsku, Muzeum Emigracji, PKA Sp. z o.o. i Teatr Miejski w Gdyni.

Do tej pory dzięki wspólnym zamówieniom publicznym udało się zaoszczędzić ponad 150 mln zł. Tylko w 2021 roku samorządy i podmioty, które przystąpiły do wspólnych zakupów zaoszczędzą 39 mln zł w porównaniu ze stawkami z cennika sprzedawców.

Czytaj więcej na temat wspólnych zakupów w metropolii >>>

 

Wspólne zakupy na 2022 r. koordynowane przez Gdańsk i Gdynię

W ramach wspólnych zakupów w OMGGS na 2022 r.  powstały dwie grupy koordynowane przez Gdańsk i Gdynię. Są już znani pierwsi wykonawcy.

Gdańska grupa zakupowa rozstrzygnęła przetargi na kompleksową i rozdzieloną dostawę energii  oraz dostawę oleju opałowego. Oto wybrani wykonawcy:

  • kompleksowa dostawa energii dla 42 podmiotów - Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. z Warszawy - cena brutto: 64 167 491,31 zł,
  • rozdzielona dostawa energii dla 26 podmiotów - PGE Obrót S.A. z Rzeszowa - cena brutto: 41 884 231,29 zł,
  • dostawa oleju opałowego dla 17 podmiotów - Marek Kurzawski HANDEL PALIWEM OKTAN z siedzibą w Gdyni - cena brutto 2 712 427,99 zł,


Postępowanie na dostawę paliwa do samochodów służbowych dla 20 podmiotów  kończy się 27 października, a na świadczenie usług pocztowych dla 36 podmiotów  jest w toku.

W gdyńskiej grupie zakupowej postępowania jeszcze trwają.

  • dostawa gazu ziemnego dla 42 podmiotów - termin składania i otwarcia ofert wyznaczono na 21 października
  • dostawa energii elektrycznej dla 42 podmiotów - procedura rozstrzygnięcia jest w toku.


Zgodnie z przyjętym harmonogramem umowy pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami, będą podpisywane na początku czwartego kwartału tego roku, by rzeczywista dostawa rozpoczęła się od 1 stycznia 2022 roku.

 

 

W grupie siła

Jedno duże zamówienie i silniejsza pozycja negocjacyjna z dostawcami powodują, że uzyskiwane ceny są dużo niższe, niż gdyby każda z gmin i jednostek robiła przetargi samodzielnie. Ma to szczególne znaczenie teraz, gdy ceny np. energii elektrycznej rosną, a samorządy i podległe im jednostki szukają oszczędności. Wspólne zakupy to nie tylko rabaty i niższe koszty zakupu materiałów i usług, ale także niższe koszty operacyjne związane z funkcjonowaniem działów zakupów czy wymiana wiedzy na temat rynku i profesjonalnych zakupów.

Czytaj również: OMGGS podpowiada samorządom, jak oszczędzać na opłatach za energię

 

 

 

 

  • GIWK