Metropolitalne wiadomości

aktualności

Ekologicznie, estetycznie, oszczędnie. Zakończono największą termomodernizację budynków publicznych w Gdyni

Projekt kompleksowej termomodernizacji objął szesnaście gdyńskich placówek edukacyjnych i jedną specjalistyczną. Budynki zyskały odświeżony, estetyczny wygląd, a także stały się bardziej ekologiczne. Dzięki wykonanym pracom miasto oszczędzi na zużyciu energii cieplnej i elektrycznej.

Fot. Miasto Gdynia

Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Gdyni to projekt, który trwał od 2017 roku. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 97,6 mln zł, a dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, czyli 30 788 532,14 zł, stanowi ok. 33% wydatków kwalifikowalnych projektu.

Projekt miał bardzo szeroki zakres, jednak gdyńscy urzędnicy podołali wyzwaniu i udało się go zrealizować w całości.

Oficjalne zakończenie projektu

W czwartek 29 czerwca w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni odbyła się uroczystość zakończenia projektu termomodernizacji 17 budynków, a także renowacji sgraffito (muralu).

- To projekt, który zakłada z jednej strony oszczędności ekologiczne - ochronę energii cieplnej i elektrycznej w danym budynku, ale też zmianę estetyki - tłumaczył Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Tutaj mamy też do czynienia z jeszcze jedną rzeczą. Udało się w procesie, wymagającym wybudowania nowych warstw, zachować historyczne sgraffiti. To piękna praca, która wpisała się w krajobraz ulicy Władysława IV i całego Śródmieścia.

W wydarzeniu wzięli udział: Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, Marek Prusak, dyrektor Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących, Krystian Rasmus, autor sgraffito oraz Barbara Marchwicka, pełnomocnik prezydenta miasta Gdyni ds. przestrzeni publicznych.

Zyskują mieszkańcy i środowisko

Projekt wpływa pozytywnie na jakość powietrza na terenie Miasta Gdyni, dzięki czemu poprawiły się komfort życia i zdrowie mieszkańców. Bezpośrednio działania termomodernizacyjne polepszyły warunki nauki i pracy użytkowników modernizowanych obiektów, czyli ponad 11 tys. osób korzystających z budynków objętych projektem - uczniów, podopiecznych, nauczycieli i pozostałych pracowników.

Zmniejszenie zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej wpływa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych zmodernizowanych obiektów. Co ważne, wykonane działania mają wpływ na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych szacunkowo o ponad 4 tys. ton równoważnika CO2 rocznie oraz zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych o prawie 14 tys. kWh na rok.

Fot. Miasto Gdynia

Działania w ramach projektu

W zależności od budynku, wykonano m. in. przyłączenia do sieci ciepłowniczej o wysokich parametrach wraz z budową węzłów cieplnych, modernizację systemów grzewczych i instalacji ciepłej wody - absorpcyjne gazowe pompy ciepła i gazowe kotły kondensacyjne, docieplenie budynków oraz nową stolarkę okienną i stolarkę drzwiową -, usprawnienie wentylacji mechanicznej a także instalacje elektryczne wraz z przewodami i nowymi źródłami światła oraz automatyczną regulację oświetlenia. Ponadto na dachach 16 budynków zamontowano panele fotowoltaiczne, a na budynku Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych dodatkowo turbinę wiatrową.

Jako pierwsze zmodernizowane w 2018 roku zostały budynki szkół: Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 16, Szkoły Podstawowej nr 34, Szkoły Podstawowej nr 21 i Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 2. W następnym roku nowy blask zyskały budynki Szkoły Podstawowej nr 11, Szkoły Podstawowej nr 33 i Szkoły Podstawowej nr 31. 2020 rok przyniósł modernizację kolejnych sześciu budynków: Szkoły Podstawowej nr 12, XIV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi, Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, VI Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Placówek Specjalistycznych i Szkoły Podstawowej nr 52. W 2022 roku na warsztat wzięto budynki Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 5 oraz II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi. Ostatni w kolejce, remontowany w latach 2022/2023, był budynek Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących.

W ramach metropolitalnego programu kompleksowej modernizacji energetycznej budynków, współfinansowanego z UE remontowane są 272 obiekty publiczne (szkoły, urzędy, szpitale) i komunalne budynki mieszkalne.

  • GIWK