Metropolitalne wiadomości

aktualności

Nowy budżet UE - samorządowcy z Pomorza apelują do Parlamentarzystów o współpracę ponad podziałami

Kilkudziesięciu samorządowców - przedstawicieli Związku Gmin Pomorskich oraz  Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot spotkało się 1 marca w Urzędzie Marszałkowskim z posłami i senatorami Pomorza, by po raz kolejny zaapelować o współpracę ponad podziałami politycznymi w sprawie nowej umowy partnerstwa między Polską a Unią Europejską. Projekt proponowany obecnie przez polski rząd zakłada, że do województwa pomorskiego trafi prawie 40 proc. mniej środków niż w poprzedniej perspektywie.

 

     

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Najbliższe miesiące zdecydują o zapisach Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską, a następnie o poszczególnych programach operacyjnych. W nowej perspektywie na lata 2021-2027 na realizację programów w ramach Umowy Partnerstwa przeznaczonych zostanie 76 mld euro (czyli ponad 350 mld zł). Około 40 proc. tych funduszy otrzymają programy regionalne, zarządzane przez urzędy marszałkowskie poszczególnych województw. Reszta przeznaczona zostanie na programy realizowane na poziomie krajowym. Wstępny projekt Umowy Partnerstwa zakłada, że na Pomorze trafi o 3,3 mld zł , czyli prawie o prawie 40 proc. mniej niż w poprzedniej perspektywie. Przeliczając na mieszkańca, jest to spadek z poziomu 810 do zaledwie 482 euro.

 

Samorządowcy apelują do Premiera RP

18 lutego samorządowcy OMGGS zaapelowali do Premiera RP i pomorskich parlamentarzystów o sprawiedliwy i transparentny podział funduszy europejskich na lata 2021–2027.

- Doświadczenia pokazują, że to regionalne programy operacyjne dzielą fundusze europejskie solidarnie i sprawiedliwie. Na Pomorzu zróżnicowanie przyznanych środków na poszczególne powiaty odpowiada stosunkowi 1 - 2,4, przy czym najwięcej pieniędzy per capita trafia obecnie do oddalonych od Trójmiasta powiatów ziemskich. Tymczasem biorąc pod uwagę również centralne programy operacyjne, to zróżnicowanie dotacji dla poszczególnych powiatów wzrasta aż do 1-8  – czytamy w apelu.

W zeszłym tygodniu z kancelarii premiera przyszła odpowiedź, że do apelu odniesie się wkrótce Tadeusz Kościński, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Czekamy i liczymy na rozpoczęcie dialogu, ponieważ podczas oficjalnych konsultacji nie było to łatwe.  Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak twierdziła, że udział samorządowców w oficjalnych konsultacjach to złamanie konwencji i niesubordynacja. Stwierdziła, że utrzymanie poziomu dofinansowania z poprzedniej perspektywy jest nierealne. Argumentowała też, że województwo pomorskie nie jest najbardziej poszkodowane, bo… Małopolska straciła jeszcze więcej  - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

 

Parlamentarzyści z PiS nie chcą dyskutować o tematach ważnych dla Pomorza

Po raz kolejny w ważnych dla regionu tematach nie chcą się wypowiadać przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Jedynie europosłanka, była wiceprezydent Gdańska Anna Fotyga, napisała, że “sprawy sprawiedliwego podziału środków europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza, są dla mnie bardzo ważne. W związku z powyższym jestem wdzięczna za Państwa zaangażowanie w sprawy naszego województwa oraz z zainteresowaniem zapoznam się z wnioskami płynącymi po Państwa spotkaniu”. Liczymy, że wkrótce odbędzie się z europoseł Fotygą rozmowa na ten temat, do której będą chcieli dołączyć również posłowie PiS.

 

Apel o zwiększenie funduszy dla Pomorza

W rządowej propozycji podziału środków w nowej perspektywie unijnej województwo pomorskie jest jednym z tych, które dostanie najmniej funduszy.  W przeliczeniu na mieszkańca Pomorze ma otrzymać tylko 482 euro, w porównaniu do 810 euro w latach 2014-2020. To prawie trzy razy mniej niż w innych województwach. Dlatego na spotkaniu 1 marca samorządowcy po raz kolejny zaapelowali o zwiększenie funduszy dla Pomorza.

- Tempo rozwoju naszego regionu jest zróżnicowane. Ciągle jest wiele wyzwań i wiele obszarów wymagających szczególnego wsparcia, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, transport, ekologię, jak i przeciwdziałanie bezrobociu oraz wykluczeniu społecznemu. Środki europejskie to główne źródło finansowania inwestycji rozwojowych w naszym województwie. Utrata prawie 40 procent dotychczasowej puli utrudni, a wręcz może zahamować działania rozwojowe. W wielu miejscowościach to jedyne dofinansowanie, bowiem nie trafiają do nich pieniądze rządowe na kluczowe projekty. Zmniejszenie środków unijnych ograniczy między innymi inwestycje w infrastrukturę transportową oraz rozwój komunikacji publicznej, tak istotne dla naszego województwa. Nie będzie możliwe też dofinansowanie licznych organizacji pozarządowych, które pomagają zwłaszcza młodzieży i seniorom - mówili samorządowcy.

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Posłowie obecni na spotkaniu: “Będziemy walczyć o fundusze dla Pomorza!”

Posłowie i Senatorowie obecni na spotkaniu zadeklarowali walkę o fundusze dla Pomorza:

 

Marek Rutka, poseł Lewicy: - Tylko wspólne działanie, nacisk i lobbing da jakieś efekty. Apeluję o wspólną petycję posłów z Pomorza do Premiera. Po raz kolejny jako region jesteśmy karani, bo koalicja rządząca ma u nas mniejsze poparcie.

 

Magdalena Sroka, posłanka Porozumienia: - Nie unikam tematów trudnych. Będę zabiegała o zwiększenie środków dla woj. pomorskiego.

 



Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski: - Uważam, że są powody do niepokoju. Zawsze zabiegałem o to, żeby kryteria podziału wszystkich środków były jasne i czytelne.

 



Michał Urbaniak, poseł Konfederacji: - W imieniu swoim i posła Artura Dziambora zapewniam, że Konfederacja będzie zabiegać o środki dla Pomorza w nowym budżecie unijnym.
 

W spotkaniu wzięło udział 21 parlamentarzystów oraz kilkudziesięciu samorządowców ze ZGP i OMGGS.

 

 

 

  • GIWK