Metropolitalne wiadomości

aktualności

Pomorskie spotkania online dla osób pomagających uchodźcom

Jak włączać imigrantów w życie mieszkańców naszego regionu? Zapraszamy na “Pomorskie spotkania online” dla osób, które pomagają uchodźcom w zadomowieniu się i zbudowaniu nowego życia w naszym regionie. Spotkania odbywają się cyklicznie na platformie zoom. Udział w nich jest bezpłatny.

 

“Pomorskie spotkania on-line” organizują Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach unijnego projektu Europejska Platforma Integracji Miast (EPIC).

 

 

 

 

 

****
METROPOLIA DLA MIGRANTÓW

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot od blisko 2 lat  jako jedyna metropolia w Polsce wprowadza  systemowe rozwiązania dla cudzoziemców, zawarte w Standardzie  Minimum w Integracji Imigrantów (SMI). Dokument jest zestawem działań, które powinna realizować każda gmina i powiat w metropolii.  Znalazły się w nim takie kwestie, jak wsparcie zawodowe, porady prawne, kursy języka polskiego, przygotowanie szkół do przyjęcia uczniów z doświadczeniem migracji, a także szkolenia dla urzędników i utworzenie powiatowych zespołów ds. migracji.

 

Aby usprawnić proces włączania imigrantów w życie mieszkańców naszego regionu, bierzemy również udział w  unijnym projekcie pn. Europejska Platforma Integracji Miast (EPIC), finansowanym z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Uczestniczą w nim partnerzy z Chorwacji (Sisak), Niemiec (Oberhausen), Grecji (Janina i Saloniki), Włoch (Brescia i Sardynia), Polski (OMGGS), Portugalii (Lizbona), Hiszpanii (Alcorcón).

- Dzielimy się wiedzą, doświadczeniami m.in. w zakresie podnoszenia kwalifikacji nauczycieli, integracji dzieci z doświadczeniami migracyjnymi, wdrażamy rozwiązania, które sprawdziły się w partnerskich krajach - mówi Marta Siciarek, członkini prezydium Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych OMGGS, koordynująca regionalną politykę migracyjną z ramienia Samorządu Województwa Pomorskiego. - Wszystko to ma służyć integracji imigrantów na szczeblu lokalnym. Dążymy do tego, aby integracja przestała być wyzwaniem, a imigranci stali się pełnoprawnymi mieszkańcami naszego regionu.

 

Z  myślą m.in. o imigrantach rozpoczynamy realizację projektu “Kultura włącza”. We współpracy z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku przeszkolimy 300 pracowników oraz opracujemy podręcznik dobrych praktyk, dzięki któremu  biblioteki i domy kultury na terenie OMGGS  będą bardziej dostępne.

 

  • GIWK