Metropolitalne wiadomości

aktualności

Wsłuchaliśmy się w głos uchodźców. Seminarium o imigrantach w kontekście praw człowieka

3 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się seminarium pn. „Integracja migrantów w perspektywie praw człowieka”. Spotkanie z udziałem uchodźców było okazją do rozmowy o prawach naszych zagranicznych gości, poznania ich potrzeb, oczekiwań oraz problemów, z jakimi borykają się na co dzień.

Fot. ECS

Na pytania o potrzeby, wzajemne dostosowania i oczekiwania, nadzieje i rozczarowania, warto poszukiwać wspólnych odpowiedzi, w dialogu z uchodźcami – mówiła Marta Siciarek, współtwórczyni Gdańskiego Modelu Integracji Migrantów, współzałożycielka Instytutu Miast Praw Człowieka. – To spotkanie to okazja do refleksji nad prawami uchodźców w przestrzeni naszych miast do bezpieczeństwa, zdrowia, edukacji, kultury…

Migranci, a prawa człowieka

Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania głosów przedstawicielek i przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych, a przede wszystkim społeczności uchodźców. Szczególnie istotne, z uwagi na tematykę seminarium, były wypowiedzi migrantów z Ukrainy i Afganistanu.

Poznaliśmy perspektywę młodych, którzy stoją przed problemem odnalezienia się w nowym, obcym środowisku rówieśniczym. Jak przebiega integracja w placówkach i poza nią? Czy polska szkoła oferuje uczniom odpowiednie wsparcie w tym trudnym dla nich okresie przystosowania? Na te i inne pytania starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy. Temat szkolnictwa płynnie przeszedł w zagadnienie pierwszych doświadczeń zawodowych. Mówiono o wyzwniach, które czekają młodych migrantów podczas wejścia na polski rynek pracy.

W drugiej części spotkania dyskutowano o prawach migrantów. Uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy w Polsce gotowi myśleć o uchodźczyniach i uchodźcach nie tylko jako o osobach, które potrzebują naszej pomocy, ale jako o posiadaczach praw, które należy im zagwarantować? I z drugiej strony - czy sami migranci czują, że w Polsce są posiadaczami praw i co to w praktyce dla nich oznacza?

Na zdjęciu: Babiche Routledge, UNHCR / Fot. ECS

W seminarium uczestniczyli:
Agnieszka Chomiuk, Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Marta Siciarek, Instytut Miast Praw Człowieka
Mariia Tkachenko, uchodźczyni z Ukrainy, uczennica liceum
Dobrosława Korczyńska-Partyka, Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni
Babiche Routledge, UNHCR
Javid Alekozai, uchodźca z Afganistanu
Olga Gulińska, Solidarność Codziennie – przestrzeń dla aktywistów w ECS

Warto wspomnieć, iż w ramach projektu EPIC powstaje pisany przez uchodźców „Przewodnik po integracji”. Dokument będzie mówił o potrzebach i oczekiwaniach oraz o perspektywie migrantów przebywających w naszym kraju.

Na zdjęciu: Javid Alekozai, uchodźca z Afganistanu / Fot. ECS


Europejska Platforma Integracji Miast

Seminarium odbyło się w ramach projektu EPIC - Europejskiej Platformy Integracji Miast. Jest to trzyletni projekt finansowany przez Unię Europejską z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF). Jego celem jest włączenie imigrantów w życie mieszkańców naszego regionu poprzez utworzenie europejskiej sieci władz lokalnych oraz ich partnerów wdrażających.

Cele OMGGS realizowane w ramach projektu EPIC:

  • Stworzenie sieci obejmującej organizacje pozarządowe i ogólnoeuropejskie stowarzyszenia i ich członków.
  • Zrozumienie priorytetów władz lokalnych dotyczących integracji migrantów.
  • Wzajemna wymiana wiedzy i praktyk poprzez spotkania i „job-shadowing”.
  • Wyposażenie władz lokalnych w wiedzę specjalistyczną do wdrażania projektów pilotażowych na ich terytoriach.
  • Promocja sieci poza EPIC z partnerami, którzy mogą wspierać integrację migracji.
  • Promocja współpracy między władzami lokalnymi.
  • Walka z mową nienawiści na temat migrantów i rozwijanie zdolności władz lokalnych w procesie walki z negatywnymi narracjami.
  • Poprawa integracji migrantów na poziomie lokalnym.
  • Stworzenie europejskiego wymiaru integracji migrantów.

Standard Minimum dla Imigrantów

11 maja 2020 r. samorządy zrzeszone w OMGGS przyjęły Standard Minimum w Integracji Imigrantów (SMI). Dokument jest zestawem działań, które powinna realizować każda gmina i powiat w metropolii. Znalazły się w nim takie kwestie, jak wsparcie zawodowe, porady prawne, kursy języka polskiego, przygotowanie szkół do przyjęcia uczniów z doświadczeniem migracji, a także szkolenia dla urzędników i utworzenie powiatowych zespołów ds. migracji.

Działania prowadzone w ramach dokumentu Standard Minimum w Integracji Imigrantów to między innymi:

Utworzenie zespołów ds. migracji, zajmujących się monitorowaniem sytuacji związanej z osiedlaniem się migrantów w metropolii, rozwojem kompetencji instytucji publicznych oraz organizacją kursów języka polskiego, w oparciu o pracę bibliotek.

Pilotażowy projekt “Szkoła włączająca uczniów z doświadczeniem migracji”, w którym bierze udział 30 metropolitalnych placówek: program szkoleniowy dla dyrektorów, wychowawców i nauczycieli języka polskiego, jako drugiego, szkoły wspomagane przez trenerów, edukatorów i metodyków.
Spotkania i szkolenia dla pracowników socjalnych, urzędników wydziałów obywatelskich, pracowników biur obsługi mieszkańca.

Wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia: spotkania z doradcą zawodowym, portal dla imigrantów szukających pracy prowadzony przez Agencję Rozwoju Pomorza.

  • GIWK