Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

3 nowe metropolitalne węzły integracyjne

Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego, okolicznych miejscowości, ale i całego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot mogą znacznie szybciej i wygodniej podróżować. Dzięki funduszom europejskim zakończyła się budowa 3 metropolitalnych węzłów integracyjnych: Pruszcz Gdański, Pszczółki i Cieplewo. 18 maja odbyło się oficjalne podsumowanie wszystkich inwestycji, które w sumie kosztowały 49 mln zł, z czego 26 mln zł pokryła Unia Europejska.


Inwestycje, które rozpoczęły się w 2017 r., obejmowały nie tylko budowę samych węzłów, ale także budowę i przebudowę dróg, chodników, tras rowerowych i miejsc parkingowych. Powstały parkingi na 239 aut, 156 rowerów oraz 16 km dróg rowerowych i chodników. W sumie na terenie 5 samorządów: Gmina Miejska Pruszcz Gdański, Gmina Pruszcz Gdański, Gmina Pszczółki,  Gmina Trąbki Wielkie oraz Powiat Gdański zrealizowano 23 inwestycje.

Parkuj i jedź. Oszczędzaj czas i pieniądze

Dzięki projektowi na terenie miasta Pruszcz Gdański, jako lidera projektu, zrealizowano 12 inwestycji, m.in.: budowa parkingu przy ul. Dworcowej typu park&ride dla samochodów osobowych i rowerów, budowa parkingu samochodowego przy Dworcu PKP, przebudowa ul. Skalskiego, przebudowa ul. Dąbrowskiego, budowa ścieżek rowerowych oraz kładek i mostków pieszo – rowerowych w różnych częściach miasta. Pozostałe inwestycje np. budowa trasy rowerowej Juszkowo – Pruszcz Gdański, zagospodarowanie otoczenia wokół węzła przesiadkowego w Cieplewie, budowa parkingu przy dworcu PKP w Pszczółkach, budowa ścieżki rowerowej na trasie Żelisławki – Sobowidz, czy budowa ścieżki pieszo – rowerowej na odcinku Pruszcz Gdański – Radunica, realizowane były przez pozostałych partnerów.

Efekty zrealizowanych inwestycji mieszkańcy odczuwają codziennie, korzystając np. z przebudowanej ul. Dworcowej, zostawiając samochód na parkingu park&ride przed dworcem PKP, przechodząc przez nowe kładki na rzece Raduni, czy jeżdżąc rowerem po nowej ścieżce rowerowej niedaleko Faktorii w kierunku granicy z Gminą Pruszcz Gdański.
 


Metropolitalne węzły przesiadkowe

Całkowita wartość projektu „Budowa węzłów integracyjnych Pruszcz Gdański, Cieplewo i Pszczółki wraz z trasami dojazdowymi”, wyniosła 49 mln zł, z czego 26 mln zł to dofinansowanie unijne. Wartość inwestycji zrealizowanych w samym Pruszczu Gdańskim wyniosła ponad 24 miliony złotych, a dofinansowanie do tych inwestycji to 17,6 mln zł. Projekt realizowany był wspólnie przez 5 samorządów: Gmina Miejska Pruszcz Gdański, Gmina Pruszcz Gdański, Gmina Pszczółki,  Gmina Trąbki Wielkie oraz Powiat Gdański. 

- Po 4 latach zakończyliśmy ostatnią z 12 inwestycji na terenie Pruszcza Gd. - powiedział Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza  Gd. - Kilkanaście kolejnych inwestycji zostało zrealizowanych na terenie powiatu gdańskiego. Projekt służy temu, żeby więcej osób korzystało z transportu zbiorowego – czy to PKP, czy komunikacji miejskiej. Mam nadzieję, że udało nam się ten efekt uzyskać. Mieszkańcy Pruszcza Gd. mogą podjechać na jeden z dwóch parkingów park@ride, zostawić rower, hulajnogę czy samochód, pojechać pociągiem w wybrane miejsce, wrócić i odjechać swoim pojazdem do domu. Inwestycje były realizowane bez problemów – współpraca między gminami przebiegała profesjonalnie. Marzy mi się kontynuacja budowy węzłów integracyjnych. Mam nadzieję, że w nowej perspektywie unijnej środki na to się znajdą.

Trzy nowe węzły powstały dzięki współpracy metropolitalnej w ramach realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT)  finansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego (RPO) na lata 2014-2020.

Ze środków RPO metropolitalne samorządy finansują budowę 24 węzłów przesiadkowych. Do tej pory do użytku oddano ponad połowę z nich: Gołubie w Stężycy, Gościcino w gminie Wejherowo, węzły w Kartuzach, Redzie, Nowym Dworze Gdańskim, Sierakowicach, Pszczółkach, Pucku, Somoninie, Tczewie, Wejherowie, węzeł Cieplewo, Rębiechowo (w zakresie będącym po stronie Gdańska) oraz węzły Ujeścisko w Gdańsku i w Pruszczu Gdańskim. Na ukończeniu są węzły w Sopocie i Żukowie. W sumie na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot powstanie 26 węzłów przesiadkowych. Wartość wszystkich inwestycji to 750 mln zł z czego 330 mln zł to dofinansowanie z UE.

- Ta inwestycja to przykład doskonałej współpracy między gminami, pod egidą lidera, którym jest  burmistrz Pruszcza Gd. Janusz Wróbel - powiedział Mieczysław Struk, marszałek pomorski. - Cieszę się, że na terenie woj. pomorskiego powstają 34 węzły integracji transportu publicznego. Udało nam się to dzięki kooperacji dużych miast i małych gmin, zainicjowanej przez śp. Pawła Adamowicza. Dzięki temu mogliśmy ze  środków europejskich w znaczący sposób wesprzeć projekty. 27 węzłów integracyjnych otrzymało 522 miliony złotych dotacji, ale w sumie projekty kosztują ponad miliard złotych. Jest oczywiste, że duże miasta musiały udostępnić część środków finansowych dla mniejszych gmin, jak np. Cieplewo, Trąbki Wielkie czy Pszczółki. Węzły integracyjne sprawdzają się już w Tczewie czy Redzie - mieszkańcy zostawiają tam samochody i pociągiem jadą do pracy w Trójmieście. To pokazuje, że można zmienić komunikację publiczną  i ją usprawnić.

Budowane w 20 miastach i gminach Pomorza centra przesiadkowe mają zachęcić mieszkańców metropolii do korzystania z transportu zbiorowego. Łącznie przy 26 węzłach dostępnych będzie ok. 3000 miejsc postojowych dla samochodów oraz ok. 2500 miejsc dla rowerów, a także nowe zatoki autobusowe, drogi dojazdowe, w tym ponad 100 km dróg rowerowych. W ramach inwestycji transportowych modernizowane są również dworce i przystanki kolejowe. Kupowane są nowe autobusy, trolejbusy i tramwaje.

 

 

- Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot otrzymał  ponad miliard złotych do podziału na inwestycje metropolitalne. Zdecydowaliśmy, aby węzły przesiadkowe były priorytetem w budżecie na lata 2014-2020 - powiedział Michał Glaser, prezes zarządu OMGGS. - Postanowiliśmy, że nie będzie ich 5, jak początkowo od nas oczekiwano, ale aż 24. Dzięki temu każda z gmin powiatu gdańskiego mogła skorzystać z tych inwestycji. To były decyzje prezydentów Adamowicza, Szczurka, Karnowskiego i innych samorządowców, żeby tymi pieniędzmi się podzielić. Jesteśmy przykładem tego, że oddolnie potrafimy solidarnie wykorzystać środki na inwestycje. 

Współpraca metropolitalna

OMGGS zarządza funduszami europejskimi o wartości 1,76 mld zł, co przekłada się na pakiet prawie 180 projektów o całkowitej wartości 3,13 mld zł.

Dzięki współpracy metropolitalnej i dotacjom unijnym: Miasto Pruszcz Gdański otrzymało do tej pory ponad 19,6 mln zł, z czego poza węzłem integracyjnym (17,6 mln zł),  za ponad 2 mln zł została przeprowadzona termomodernizacja budynków publicznych  i komunalnych. Gmina Pruszcz Gdański otrzymała 4,5 mln zł, 3,49 mln zł na węzeł integracyjny i 1,05 mln zł na termomodernizację budynków mieszkalnych. Pszczółki otrzymały 3,4 mln zł, z czego 2,92 mln zł na węzeł i 0,5 mln zł na termomodernizację budynków gminnych.  Trąbki Wielkie otrzymały 1,4 mln zł, z czego 0,71 mln zł na węzeł integracyjny i 0,72 mln zł na termomodernizację Szkoły Podstawowej w Sobowidzu. Powiat Gdański otrzymał do tej pory ponad 10,5 mln zł na projekty związane ze wsparciem zatrudnienia, aktywizacją społeczno-zawodową, węzeł integracyjny, profilaktykę cukrzycy oraz termomodernizację (m.in. DPS w Zaskoczynie i budynków oświatowych).

 

 

Czytaj więcej: #MobilnaMetropolia - warsztaty online dla mieszkańców

  • GIWK