Metropolitalne wiadomości

aktualności

Spotkanie zespołu pracującego nad projektem RiConnect

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot jest gospodarzem 9. spotkania zespołu pracującego nad międzynarodowym projektem RiConnect. Rozmawiamy m.in. o dotychczasowych efektach prac nad projektem, któremu przyświeca hasło #odkorkujMYHEL. Planujemy też działania końcowe.

Projekt RiConnect realizowany jest przez 8 europejskich metropolii: OMGGS, Kraków, Paryż, Barcelonę, Thessaloniki, Amsterdam, Manchester i Porto. Kolejne, dziewiąte  spotkanie zespołu pracującego nad projektem rozpoczęło się w poniedziałek, 21 lutego i potrwa dwa dni. Ze względu na pandemię koronawirusa, odbywa się na platformie zoom. Uczestnicy pracują w kilku grupach. Każdy zespół bierze udział w dyskusjach prowadzonych w “pokojach” tematycznych.

 

 

- Celem projektu RiConnect  jest zaproponowanie rozwiązań, które usprawnią transport publiczny i wesprą mobilność mieszkańców metropolii – mówi Karolina Orcholska, koordynatorka projektu z OMGGS. - Chcemy znaleźć najlepsze alternatywy dla komunikacji samochodowej, aby dotarcie na Półwysep Helski i podróżowanie po nim było przyjazne dla mieszkańców, turystów i środowiska.

Nad projektem #odkorkujMYHEL pracuje Lokalna Grupa Robocza, w skład której wchodzą: przedstawiciele samorządowców m.in. z powiatu puckiego, Pucka, Władysławowa, Helu, Jastarni oraz przedstawiciele Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego i spółki InnoBaltica. Prace koordynuje biuro OMGGS. O projekcie opowiedzieli Krzysztof Perycz-Szczepański, zastępca dyrektora biura OMGGS, kierownik ds. projektów metropolitalnych oraz Karolina Orcholska.

Czytaj więcej na temat projektu RiConnect >>>

W październiku w Jastarni odbyły się warsztaty dla mieszkańców Półwyspu Helskiego z udziałem samorządowców, ekspertów z zakresu mobilności, przedstawicieli organizacji turystycznych oraz biznesu.

Czytaj więcej na temat warsztatów >>>

Jesienią odbyły się też warsztaty zakończone konkursem, w których wzięli udział studenci kierunków Architektura i Gospodarka Przestrzenna Politechniki Gdańskiej. Młodzi pod lupę wzięli Hel, Puck i Władysławowo. Mieli za zadanie tak zaprojektować wybrane fragmenty tych miast, aby stały się przyjazne dla mieszkańców i turystów, dobrze skomunikowane, z uwzględnieniem zasad zrównoważonej mobilności. O warsztatach opowiedziały Weronika Mazurkiewicz i Anna Rubczak z Politechniki Gdańskiej.

 

Czytaj więcej na temat konkursu >>> i jego wyników >>>

Riconnect jest realizowany w ramach planu URBACT, którego celem jest pomoc miastom i metropoliom w Europie w znalezieniu rozwiązań wspólnych problemów m.in. poprzez opracowanie zintegrowanych planów działania na rzecz zrównoważonego rozwoju tych obszarów.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Potrwa do połowy 2022 r.

 

  • GIWK