Metropolitalne wiadomości

Aktualności

02.02.2022

Ekologiczne paliwo dla trolejbusów i tramwajów wodnych

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Czy trolejbusy i tramwaje wodne w metropolii mogą być zasilane ekologicznym paliwem, które można produkować m.in. z odpadów z gdańskiego wysypiska śmieci? W ramach międzynarodowego projektu Liquid Energy eksperci z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) sprawdzają możliwości wykorzystania skroplonego gazu (LNG) i biogazu (bio-LNG) do produkcji czystej energii. - Czas na zastąpienie paliwa tradycyjnego - paliwem mniej emisyjnym i bezpieczniejszym dla klimatu - twierdzą specjaliści.

Czytaj dalej
27.01.2022

Przyszłość metropolii widziana okiem ekspertów

Komisja ds. Strategii Metropolii

Na jakie cele powinny być wydawane unijne pieniądze, jaka powinna być w tym rola metropolii i jakie korzyści dla regionu da ustawa metropolitalna - m.in. o tym będziemy rozmawiać 3 lutego podczas warsztatów dot. wpływu polityki spójności UE na rozwój Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Na spotkaniu przedstawione zostaną wyniki międzynarodowego badania w ramach projektu ESPON METRO, w którym porównano rolę i wpływ 9 europejskich metropolii na politykę spójności UE.

Czytaj dalej
25.01.2022

Zielone światło dla nowego Mevo. KIO odrzuca odwołanie Nextbike Polska SA

Krajowa Izba Odwoławcza w całości odrzuciła odwołanie Nextbike Polska SA w restrukturyzacji w postępowaniu na Nowe Mevo. Oznacza to, że możliwe jest podpisanie umowy z nowym operatorem wybranym w postępowaniu - hiszpańską firmą City Bike Global SA w partnerstwie z włoskim producentem rowerów Vaimoo. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pierwsze rowery dla mieszkańców metropolii zostaną udostępnione na wiosnę 2023 r.

Czytaj dalej
12.01.2022

Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa. Kolejny teren przeszedł metamorfozę

Zakończyła się budowa kolejnego odcinka ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż rzeki Cedron w Wejherowie. Inwestycja jest częścią kompleksowej rewitalizacji zdegradowanych terenów w metropolitalnych miastach. Na realizację zadania „Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa” władze miasta zyskały ponad 15,5 mln zł unijnego dofinansowania. Całkowita wartość projektu to ponad 19,7 mln zł.

Czytaj dalej
04.01.2022

MEVO: Nextbike po raz czwarty odwołał się do KIO

Nextbike Polska SA w restrukturyzacji odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu na nowe Mevo. To już czwarte odwołanie do KIO spółki powiązanej z poprzednim operatorem Mevo. Nextbike Polska SA w restrukturyzacji brał udział w postępowaniu na nowe Mevo, ale ostatecznie nie złożył oferty. Stawką trwającego 1,5 roku postępowania jest zarządzanie przez 6 lat flotą 4099 rowerów w 16 gminach czwartej największej metropolii w Polsce. Ponad 3 tysiące z nich będą posiadały napęd elektryczny. Czekamy na rozpoznanie odwołania przez KIO.

Czytaj dalej
  • GIWK