Metropolitalne wiadomości

Aktualności

04.04.2022

Przeszedłeś COVID-19? Zbadaj się w ramach Programu Profilaktyki Cukrzycy!

Ryzyko cukrzycy po COVID-19 wzrasta nawet o 40 procent! Nowe badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology wskazują na związek między tą chorobą a COVID-19. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, są dużo bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, dlatego warto się zbadać! Mieszkańcy metropolii mogą to zrobić bezpłatnie w ramach Programu Profilaktyki Cukrzycy.

Czytaj dalej
31.03.2022

Raport: 31 dni wojny w Ukrainie

Samorządowcy z całej Polski podsumowali pierwszy miesiąc wojny na Ukrainie. Raport pokazuje niespotykany wcześniej zryw Polaków, którzy oprócz pomagania Ukraińcom zorganizowali tysiące akcji pomocowych dla mieszkańców Ukrainy. Raport wskazuje pilne postulaty, które są niezbędne, aby kryzys uchodźczy nie przekształcił się w katastrofę humanitarną. Dane zostały zebrane także wśród samorządów Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Szacuje się, że obecnie na Pomorzu przebywa 45 tys. uchodźców z Ukrainy.

Czytaj dalej
22.03.2022

Znamy warianty przebiegu PKM Południe

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Zakończyła się pierwsza faza prac nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym projektu PKM Południe, obejmująca m.in. preselekcję możliwych wariantów przebiegu nowej linii kolejowej dla metropolii i regionu. Wyniki dotychczasowych prac zostaną obecnie zaprezentowane mieszkańcom terenów objętych projektem podczas trzech serii spotkań informacyjnych zaplanowanych w kwietniu, czerwcu i maju 2022 r.

Czytaj dalej
17.03.2022

Jak tworzyć projekty kulturalne dla nowych mieszkańców?

Komisja ds. Kultury

Jak dobrze zorganizować czas wolny dla osób, które przybyły do naszych gmin z Ukrainy? Jakie są etapy, mechanizmy psychologiczne oraz działania sprzyjające integracji? Tego będzie się można dowiedzieć podczas szkolenia z kompetencji wielokulturowych i tworzenia oferty dla nowych mieszkańców metropolii. Szkolenie odbędzie się 31 marca w biurze Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS). Udział jest bezpłatny.

Czytaj dalej
  • GIWK