Metropolitalne wiadomości

Aktualności

21.12.2021

#odkorkujMYHEL - studenckie pomysły dla Półwyspu Helskiego

Konkurs dla studentów w ramach międzynarodowego projektu RiConnect rozstrzygnięty. Pierwszą nagrodę w wysokości 4.000 zł zdobyli William d’Amico-Waguca i Kaja Czerwińska za pracę pt. „Port przyJazdny”. Zwycięzcy konkursu zaproponowali nową przestrzeń dla okolic ulicy Portowej we Władysławowie. Nadesłano łącznie 17 prac przygotowanych przez 48 słuchaczy Politechniki Gdańskiej. Pula nagród konkursowych wyniosła 12.000 zł.

Czytaj dalej
13.12.2021

29. Walne Zebranie Członków OMGGS w Pruszczu Gdańskim

Debata o budżecie na przyszły rok, przedstawienie informacji dotyczących przygotowania do nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027, przywitanie nowych członków wspierających OMGGS oraz plany na 2022 r. - to główne tematy Walnego Zebrania Członków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, które odbyło się w poniedziałek 13 grudnia w Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim. Spotkanie 59 metropolitalnych włodarzy było transmitowane online - część członków OMGGS wzięła w nim udział zdalnie.

Czytaj dalej
13.12.2021

Dostępne Domy Kultury. Cykl szkoleń w metropolitalnych instytucjach

Komisja ds. Kultury

Jak zapewnić lepszy dostęp do ośrodków kultury osobom z niepełnosprawnościami? Co zrobić, aby były przyjazne i dostosowane do ich potrzeb? Nie trzeba od razu budować najlepiej wyposażonych instytucji. Zmiana zaczyna się od ludzi i od naszego podejścia. W ramach cyklu Dostępne Domy Kultury Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zorganizował szkolenia w metropolitalnych ośrodkach. Szkolą się całe zespoły - od dyrekcji po pracowników działu merytorycznego i ochronę. Przed nami ostatnie szkolenie 15 grudnia w Tczewie. Dotychczasowe szkolenia podglądała ekipa filmowa.

Czytaj dalej
06.12.2021

#odkorkujMYHEL - konkurs dla studentów w ramach projektu RiConnect

Blisko 70 studentów Politechniki Gdańskiej uczestniczyło w warsztatach zakończonych konkursem, zorganizowanych w ramach międzynarodowego projektu RiConnect, w którym bierze udział Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot . Młodzi pod lupę wzięli Hel, Puck i Władysławowo. Mieli za zadanie tak zaprojektować wybrane fragmenty tych miast, aby stały się przyjazne dla mieszkańców i turystów, dobrze skomunikowane, z uwzględnieniem zasad zrównoważonej mobilności. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do końca 2021 r. Pula nagród to nawet 15 tys. zł.

Czytaj dalej
01.12.2021

Metropolia dla seniorów. Dwa centra geriatrii i nowatorski system opieki

Specjalistyczna opieka, nowoczesny sprzęt medyczny, wyremontowane, doskonale wyposażone sale, a do tego specjalnie przeszkolony personel oferujący kompleksowe usługi - z tego wszystkiego seniorzy z Pomorza mogą już korzystać w Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie. Kolejny tego typu ośrodek powstaje w Gdańsku, a specjaliści z GUMedu stworzyli nowatorski system opieki nad pacjentami w starszym wieku. Metropolitalne centra geriatrii są realizowane dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Czytaj dalej
29.11.2021

Edukacja klimatyczna w szkołach. Rusza nowy projekt

Prawie 3 mln zł otrzymało 40 metropolitalnych szkół na działania służące ograniczeniu zmian klimatu. W poniedziałek 29 listopada w Gdyni została podpisana umowa na dofinansowanie projektu “Klimat w szkołach metropolii”, który realizuje Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Na terenie szkół zostaną wybudowane tzw. zielono-niebieskie inwestycje, przeszkoleni zostaną nauczyciele, a uczniowie zyskają wiedzę na temat działań ograniczających zmiany klimatu.

Czytaj dalej
  • GIWK