Metropolitalne wiadomości

Aktualności

05.04.2022

O pomocy dla Ukrainy na spotkaniu projektu Camelot

Komisja ds. Społeczno - Gospodarczych

Lepsze wykorzystanie funduszy europejskich, zwiększenie udziału obywateli w decyzjach publicznych, ale przede wszystkim bieżąca sytuacja związana z wojną na Ukrainie – to główne tematy międzynarodowego spotkania projektu CAMELOT, które odbyło się 28 i 29 marca w Barcelonie. W ramach projektu współpracuje 9 europejskich metropolii – w tym Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Czytaj dalej
04.04.2022

Przeszedłeś COVID-19? Zbadaj się w ramach Programu Profilaktyki Cukrzycy!

Ryzyko cukrzycy po COVID-19 wzrasta nawet o 40 procent! Nowe badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology wskazują na związek między tą chorobą a COVID-19. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, są dużo bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, dlatego warto się zbadać! Mieszkańcy metropolii mogą to zrobić bezpłatnie w ramach Programu Profilaktyki Cukrzycy.

Czytaj dalej
31.03.2022

Raport: 31 dni wojny w Ukrainie

Samorządowcy z całej Polski podsumowali pierwszy miesiąc wojny na Ukrainie. Raport pokazuje niespotykany wcześniej zryw Polaków, którzy oprócz pomagania Ukraińcom zorganizowali tysiące akcji pomocowych dla mieszkańców Ukrainy. Raport wskazuje pilne postulaty, które są niezbędne, aby kryzys uchodźczy nie przekształcił się w katastrofę humanitarną. Dane zostały zebrane także wśród samorządów Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Szacuje się, że obecnie na Pomorzu przebywa 45 tys. uchodźców z Ukrainy.

Czytaj dalej
22.03.2022

Znamy warianty przebiegu PKM Południe

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Zakończyła się pierwsza faza prac nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym projektu PKM Południe, obejmująca m.in. preselekcję możliwych wariantów przebiegu nowej linii kolejowej dla metropolii i regionu. Wyniki dotychczasowych prac zostaną obecnie zaprezentowane mieszkańcom terenów objętych projektem podczas trzech serii spotkań informacyjnych zaplanowanych w kwietniu, czerwcu i maju 2022 r.

Czytaj dalej
  • GIWK