Metropolitalne wiadomości

Aktualności

12.07.2022

Porozumienie z UNICEF ws. opieki nad dziećmi dotkniętymi kryzysem humanitarnym

Opieka nad dziećmi dotkniętymi kryzysem humanitarnym to główny cel porozumienia, zawartego między władzami Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz przedstawicielem Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. Podpis pod memorandum we wtorek, 12 lipca złożyli Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu oraz Rashed Mustafa Sarwar, przedstawiciel UNICEF na Polskę.

Czytaj dalej
01.07.2022

EPIC - dobre praktyki na Pomorzu. Równe szanse dla emigrantów na rozwój kariery

Trójmiasto to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. Obszar ten znany jest z przyciągania nowych firm i fachowców. Dlatego regionalna Agencja Promocji Inwestycji utworzyła swoje biuro na Pomorzu i prowadzi kilka programów, takich jak Live More. Pomerania, Jobs@Pomerania i Come2Pomerania. Programy te są skierowane do nowo przybyłych i migrantów, aby pomóc im osiedlić się w regionie, znaleźć pracę i/lub zbudować firmę.

Czytaj dalej
29.06.2022

Koniec reklamowych śmieci w metropolii

Kolejne metropolitalne gminy rozpoczynają walkę z chaosem reklamowym. Do Sopotu i Gdańska chcą dołączyć Malbork, Kolbudy, Lębork, Gdynia, Żukowo, Stężyca, Rumia, Puck, miasto i gmina Pruszcz Gdański, Władysławowo oraz Jastarnia. Z przestrzeni miejskich mają zniknąć przydrożne billboardy-straszaki, płachty reklamowe czy obdarte słupy ogłoszeniowe. Gminy otrzymują gotowe do wdrożenia zapisy do uchwał krajobrazowych.

Czytaj dalej
28.06.2022

6 lat starań o ustawę metropolitalną. "To największe wyzwanie dla OMGGS"

28 czerwca mija 6 lat, odkąd samorządy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) rozpoczęły dążenia do prawnego usankcjonowania metropolii na Pomorzu. Dotarliśmy bardzo daleko - projekt ustawy o związku metropolitalnym, jako senacka inicjatywa ustawodawcza, jest w Sejmie i czeka na skierowanie pod głosowanie. Następny krok należy do marszałek Sejmu i posłów. - Ustawa metropolitalna to dzisiaj największe wyzwanie dla OMGGS. Musimy robić co w naszej mocy, żeby uzyskała ona poparcie - mówi Wojciech Szczurek, prezes Rady OMGGS.

Czytaj dalej
  • GIWK