Metropolitalne wiadomości

Aktualności

25.01.2023

Ustawa metropolitalna dla Pomorza odmrożona? Jutro Sejm zajmie się projektem

Czy mieszkańcy powiatu wejherowskiego, kartuskiego, gdańskiego, lęborskiego i tczewskiego otrzymają lepszą ofertę transportu zbiorowego i lepsze połączenie z Trójmiastem? Decyzja w sprawie ustawy w tej sprawie zapadnie jutro (26 stycznia) w Sejmie. Jeśli „za” zagłosują wszyscy posłowie z Pomorza to praktycznie gwarantuje przyjęcie projektu ustawy metropolitalnej do porządku obrad. W Senacie ustawę poparły wszystkie partie.

Czytaj dalej
12.01.2023

Rocznica śmierci Pawła Adamowicza

14 stycznia miną cztery lata od śmierci Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańsk zmarł dzień po brutalnym ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. W dniach 13-15 stycznia upamiętniona zostanie tragiczna śmierć prezydenta. Złożone zostaną kwiaty, z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi utwór „The Sound of Silence”, a na Placu Solidarności (podobnie, jak w 21 polskich miastach) zapłoną serca dla Pawła Adamowicza.

Czytaj dalej
11.01.2023

Wszystkie rowery Mevo 2.0 będą nowe

Cała flota Mevo 2.0 będzie fabrycznie nowa. To zmiana w umowie z nowym operatorem Mevo, na którą przystał Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Według wcześniejszych założeń operator miał w pierwszym okresie wykorzystać rowery dostarczone - przez firmę Nextbike, która ze względu na problemy finansowe w innych polskich miastach ogłosiła upadłość i została sprzedana zagranicznym właścicielom. Mimo technicznej możliwości uruchomienia starych rowerów, firma z Barcelony zdecydowała się na rozpoczęcie systemu z całkowicie nową flotą.

Czytaj dalej
11.01.2023

Rumia częścią metropolii

Blisko 37 milionów złotych unijnych dotacji trafiło do Rumi w ramach współpracy z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS). Dzięki tym funduszom powstał węzeł przesiadkowy w Janowie, a kolejny jest w budowie. Miejskie budynki stały się bardziej estetyczne i przyjazne środowisku. Przemianę przeszło też osiedle Zagórze, a Klub Integracji Społecznej udziela kompleksowego wsparcia mieszkańcom. Współpraca metropolitalna przynosi jednak Rumi znacznie więcej korzyści.

Czytaj dalej
  • GIWK