Metropolitalne wiadomości

Aktualności

19.10.2020

Spotkanie pomorskich posłów w sprawie ustawy metropolitalnej

Pomorscy posłowie zebrali się na specjalnym spotkaniu online, by porozmawiać o taktyce dalszych prac legislacyjnych związanych z ustawą metropolitalną dla Pomorza. W spotkaniu, mimo licznych zaproszeń, nie wzięli udziału posłowie partii rządzącej. Tymczasem na spotkaniu padła zapowiedź powstania pomorskiego zespołu parlamentarnego oraz skierowanie do Marszałek Witek listu otwartego w sprawie przyspieszenia prac nad ustawą w Sejmie.

Czytaj dalej
16.10.2020

Bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców metropolii

Komisja ds. Społeczno - Gospodarczych

Sopot, Gdańsk, Stegna, gmina i miasto Tczew oraz powiat gdański - w tych miejscach ruszył metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2. Propozycja jest skierowana do osób w wieku od 35 do 64 lat. W ramach wszystkich realizowanych projektów przeprowadzonych zostanie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. Projekt finansowany jest ze środków europejskich.

Czytaj dalej
15.10.2020

Ustawa metropolitalna szansą na rozwój transportu na Pomorzu

Komisja ds. Strategii Metropolii

Ustawa metropolitalna dla Pomorza pozwoli na pozyskiwanie ponad 200 mln zł rocznie. Te pieniądze zostaną przeznaczone na rozwijanie transportu zbiorowego, budowę nowych węzłów przesiadkowych i dróg, niezbędnej infrastruktury oraz na spójne działania planistyczne. W oczekiwaniu na ustawę Dziennik Bałtycki zaprosił do dyskusji parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli organizacji transportowych oraz Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Czytaj dalej
  • GIWK