Metropolitalne wiadomości

Aktualności

08.02.2022

Umowę na nowe Mevo podpisana! OMGGS dołącza do Sztokholmu, Paryża, Kopenhagi i Rotterdamu

Firma z Barcelony City Bike Global S.A. zobowiązała się do uruchomienia w 2023 roku systemu 4,1 tys. rowerów w 16 gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS): od Władysławowa po Tczew. Hiszpański operator planuje wykorzystać 1000 rowerów z pierwszego systemu Mevo oraz 3099 nowych rowerów włoskiej firmy Vaimoo, których wcześniejsze wersje używane są w Kopenhadze i Rotterdamie, a najnowsza będzie wdrażana w Sztokholmie i na Pomorzu. Umowa daje nadzieję na powrót Mevo po długiej przerwie.

Czytaj dalej
02.02.2022

Ekologiczne paliwo dla trolejbusów i tramwajów wodnych

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Czy trolejbusy i tramwaje wodne w metropolii mogą być zasilane ekologicznym paliwem, które można produkować m.in. z odpadów z gdańskiego wysypiska śmieci? W ramach międzynarodowego projektu Liquid Energy eksperci z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) sprawdzają możliwości wykorzystania skroplonego gazu (LNG) i biogazu (bio-LNG) do produkcji czystej energii. - Czas na zastąpienie paliwa tradycyjnego - paliwem mniej emisyjnym i bezpieczniejszym dla klimatu - twierdzą specjaliści.

Czytaj dalej
27.01.2022

Przyszłość metropolii widziana okiem ekspertów

Komisja ds. Strategii Metropolii

Na jakie cele powinny być wydawane unijne pieniądze, jaka powinna być w tym rola metropolii i jakie korzyści dla regionu da ustawa metropolitalna - m.in. o tym będziemy rozmawiać 3 lutego podczas warsztatów dot. wpływu polityki spójności UE na rozwój Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Na spotkaniu przedstawione zostaną wyniki międzynarodowego badania w ramach projektu ESPON METRO, w którym porównano rolę i wpływ 9 europejskich metropolii na politykę spójności UE.

Czytaj dalej
25.01.2022

Zielone światło dla nowego Mevo. KIO odrzuca odwołanie Nextbike Polska SA

Krajowa Izba Odwoławcza w całości odrzuciła odwołanie Nextbike Polska SA w restrukturyzacji w postępowaniu na Nowe Mevo. Oznacza to, że możliwe jest podpisanie umowy z nowym operatorem wybranym w postępowaniu - hiszpańską firmą City Bike Global SA w partnerstwie z włoskim producentem rowerów Vaimoo. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pierwsze rowery dla mieszkańców metropolii zostaną udostępnione na wiosnę 2023 r.

Czytaj dalej
  • GIWK