Metropolitalne wiadomości

Aktualności

17.05.2022

Dostępność, czyli dobre wzorce z metropolii

Na choroby rzadkie uwarunkowane genetycznie cierpi w Polsce od 2,3 do 3 mln osób. O tym jaka jest ich sytuacja, jak im pomóc w usamodzielnieniu i jak nowe technologie mogą wpłynąć na ich życie rozmawiali lekarze, prawnicy, przedstawiciele samorządów oraz organizacji pozarządowych z całej Polski podczas konferencji “Dorosłość a niezależność pacjentów z chorobami rzadkimi i zespołem Downa”, która odbyła się 17 maja na Uniwersytecie Gdańskim.

Czytaj dalej
12.05.2022

Słodki problem - sprawdź, czy dotyczy również ciebie

Sprawdź czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2. Jeżeli wstępne badania okażą się niepokojące - zupełnie za darmo weźmiesz udział w rocznym programie edukacyjnym. Dzięki niemu zmienisz swój styl życia i nie dopuścisz do rozwinięcia cukrzycy. Będą cię w tym wspierać fizjoterapeuci i dietetycy. Zapraszamy do udziału w Metropolitalnym Programie Profilaktyki Cukrzycy #WolniOdCukrzycy. Dzięki środkom unijnym wsparcie obejmie 20 tys. osób z Pomorza.

Czytaj dalej
12.05.2022

Pozytywna opinia NIK dla Metropolii

Działalność Metropolii przyczyniła się do podniesienia jakości zadań publicznych – to jeden z wniosków zawartych w raporcie Najwyższej Izby Kontroli na temat funkcjonowania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pozytywna opinia NIK dla GZM może oznaczać rozpoczęcie prac w Parlamencie nad projektem ustawy metropolitalnej dla Pomorza. Zgodnie z zapowiedziami strony rządowej, do tej pory było to niemożliwe ze względu na brak “pełnego obrazu funkcjonowania metropolii śląskiej”. Tymczasem Pomorze bez ustawy to strata ponad 200 mln zł każdego roku, które przeznaczone zostaną na transport zbiorowy, nowe drogi, planowanie przestrzenne, promocję gmin oraz ochronę środowiska.

Czytaj dalej
28.04.2022

300 burmistrzów do rządów UE: przestańcie finansować wojnę Putina!

300 burmistrzów miast Europy apeluje do rządów państw UE oraz Komisji Europejskiej, aby przestać wspierać finansowo armię Putina. We wspólnym apelu oraz specjalnym filmie pytają, czy europejskie wartości istnieją naprawdę, skoro Europa do dziś pozostaje głównym sponsorem reżimu, który każdego dnia brutalnie morduje niewinnych ludzi i niszczy kolejne miasta. Wśród sygnatariuszy jest 29 samorządowców OMGGS.

Czytaj dalej
  • GIWK