Metropolitalne wiadomości

Aktualności

01.08.2022

Projekt "Kultura włącza". Umowa na dofinansowanie podpisana

Komisja ds. Kultury

Prawie 500 tys. zł otrzyma Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia Sopot z Funduszy Norweskich na działania służące poprawie dostępności bibliotek i domów kultury. W piątek, 29 lipca została podpisana umowa na dofinansowanie projektu “Kultura włącza”. We współpracy z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku przeszkolimy 300 pracowników oraz opracujemy zbiór zasad, dzięki którym instytucje kultury będą bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i imigrantów.

Czytaj dalej
21.07.2022

Elena pomoże metropolitalnym gminom i ich mieszkańcom oszczędzać energię

Termomodernizacja budynków, zamiana źródeł ogrzewania i oświetlenia na energooszczędne, w tym budowa odnawialnych źródeł energii - te i inne działania mogą zyskać dofinansowanie dzięki udziałowi w programie ELENA. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot pomaga w pozyskaniu dotacji dla gmin. Do wspólnej inicjatywy zgłosiło się 25 metropolitalnych samorządów. - W obliczu wyzwań związanych ze stale rosnącymi cenami energii, warto wspierać gminy w działaniach związanych z produkcją oraz oszczędzaniem prądu i ciepła - mówią eksperci.

Czytaj dalej
18.07.2022

Program #WolniOdCukrzycy. Nie daj się zaskoczyć chorobie. Zacznij od badania!

Cukrzyca typu 2 rozwija się podstępnie i może dotknąć każdego z nas. - Tylko regularne badania mogą nas ustrzec przed poważnymi konsekwencjami - mówi lek. med. Sebastian Łaźniak. Okazją do sprawdzenia, czy jesteś zagrożony tą chorobą jest Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy #WolniOdCukrzycy. Dzięki niemu zmienisz swój styl życia i nie dopuścisz do rozwinięcia cukrzycy. Wsparcie obejmie 20 tys. osób z Pomorza. Zapraszamy do udziału!

Czytaj dalej
12.07.2022

Porozumienie z UNICEF ws. opieki nad dziećmi dotkniętymi kryzysem humanitarnym

Opieka nad dziećmi dotkniętymi kryzysem humanitarnym to główny cel porozumienia, zawartego między władzami Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz przedstawicielem Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. Podpis pod memorandum we wtorek, 12 lipca złożyli Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu oraz Rashed Mustafa Sarwar, przedstawiciel UNICEF na Polskę.

Czytaj dalej
  • GIWK