Metropolitalne wiadomości

Aktualności

24.11.2022

Kryzys dotknie wszystkich. Co się stanie bez unijnych środków?

Jeśli staną inwestycje, kryzys uderzy z większą siłą i zajrzy do kieszeni każdego z nas. Czy wkrótce będziemy mogli zapomnieć o dużych projektach, które zmieniają naszą codzienność? To całkiem możliwe, o czym alarmują też ekonomiści – zablokowane środki z Unii Europejskiej to tykająca bomba, która może zdemolować stojącą nad przepaścią gospodarkę. Przyglądamy się problemowi i na lokalnych, samorządowych przykładach szukamy odpowiedzi na pytanie, co może czekać nas bez dodatkowych miliardów euro przewidywanych dla Polski.

Czytaj dalej
16.11.2022

Trwa renowacja stacji Mevo. Apelujemy o usunięcie swoich rowerów

Trwa demontaż stacji postojowych Mevo, które wymagają wymiany lub renowacji. Po miesiącu zdemontowano 165 stacji, co przekłada się na 1038 stojaków rowerowych. Dużym utrudnieniem prowadzonych prac są jednak prywatne rowery pozostawione na stacjach. Mieszkańcy przypinają rowery nawet w sytuacjach, gdy stojaki są oklejone specjalną naklejką ostrzegawczą. Ponownie apelujemy o usunięcie jednośladów.

Czytaj dalej
15.11.2022

Masz pomysł jak ulepszyć transport publiczny? Zgłoś swoje uwagi do Planu Zrównoważonej Mobilności

Szybszy dojazd do stacji SKM i PKM, więcej połączeń autobusowych i węzłów przesiadkowych, lepsza koordynacja transportu zbiorowego, międzygminne trasy rowerowe - to rozwiązania, na które w metropolii czekamy od lat. Dzięki Planowi Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który powstaje na zlecenie OMGGS, samorządy będą mogły ubiegać się o środki europejskie na usprawnienie transportu. Zapraszamy mieszkańców do zgłaszania propozycji do powstającego dokumentu.

Czytaj dalej
10.11.2022

Porozumienie kijowskie w sprawie jeszcze ściślejszej współpracy miast Polski i Ukrainy

W Kijowie podpisana została deklaracja na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców oraz szybkiego potwierdzenia członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Pod dokumentem o ściślejszej współpracy samorządów Polski i Ukrainy podpisali się m.in. mer Kijowa Vitalij Klyczko, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezes Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski oraz prezes Związku Miast Polskich Zbigniew Frankiewicz.

Czytaj dalej
  • GIWK