Metropolitalne wiadomości

Aktualności

17.11.2021

Szkoła włączająca uczniów z doświadczeniem migracji. Konferencja w ECS

Pomorze jest atrakcyjnym kierunkiem migracji. W pomorskich szkołach uczy się ponad 5 tys. uczniów z zagranicy. Jak pomóc im w adaptacji? Jak powinna funkcjonować szkoła przyjazna najmłodszym migrantom? Z jakimi problemami spotykają się nauczyciele i wychowawcy? To tylko kilka z zagadnień, jakie omawiali eksperci, praktycy i samorządowcy podczas specjalnej konferencji „Szkoła włączająca uczniów z doświadczeniem migracji”.

Czytaj dalej
15.11.2021

Szkoła przyjazna imigrantom i uczniom z niepełnosprawnościami

Na Pomorzu pracuje ok. 100 tys. imigrantów. Są naszymi sąsiadami, współpracownikami, nasze dzieci uczą się razem w szkołach, bawią na podwórku. Jak sprawić, aby wraz z rodzinami czuli się tu “u siebie”? M.in. o tym będziemy rozmawiać 17 listopada w Europejskim Centrum Solidarności podczas konferencji “Szkoła włączająca uczniów z doświadczeniem migracji”. Będzie to też okazja do rozmowy o wdrażanych przez OMGGS standardach na rzecz imigrantów i osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj dalej
05.11.2021

Biznes dobry dla świata - poznaj ideę przedsiębiorczości społecznej

Czy warto założyć przedsiębiorstwo społeczne? Jakie mogą z tego płynąć korzyści i dla kogo? Czym różni się „zwykły” biznes od biznesu społecznie odpowiedzialnego? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy spotkania online, które odbędzie się 10 listopada w ramach 14. Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele przedsiębiorstw społecznych z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Wydarzenie będzie też okazją do tego, aby dowiedzieć się, komu służy i czym jest ekonomia społeczna.

Czytaj dalej
05.11.2021

Prezydentki w walce o prawa samotnych rodziców

Komisja ds. Społeczno - Gospodarczych

Ulga w wysokości 1500 zł dla samotnych rodziców w zamian za możliwość rozliczania podatku dochodowego razem z dzieckiem. To niekorzystne dla samotnych rodziców rozwiązanie znalazło się w założeniach Polskiego Ładu. Sprzeciw wobec tej idei wyraziły: wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz zastępca prezydenta Wejherowa Beata Rutkiewicz. Jako przewodniczące Komisji Społeczno-Gospodarczej Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot wystosowały apel do prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym wnioskują o odrzucenie tych krzywdzących przepisów.

Czytaj dalej
02.11.2021

Ustawa metropolitalna nie została włączona pod obrady Sejmu

Komisja ds. Strategii Metropolii

W piątek Sejm głosował nad wnioskiem o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: "Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim". Wniosek przepadł głosami klubu PiS. “PiS nie chce silniejszych samorządów, chce większej centralizacji” - mówili opozycyjni posłowie z Pomorza na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 2 listopada w Gdańsku. OMGGS apeluje o wyciszenie sporów i ponadpartyje porozumienie w sprawie ustawy. Tymczasem poseł Kacper Płażyński z PiS mówi portalowi trojmiasto.pl: Wedle moich nieoficjalnych informacji, późną wiosną przyszłego roku ten projekt powinien znaleźć się w obradach Sejmu.

Czytaj dalej
  • GIWK