Metropolitalne wiadomości

Aktualności

01.07.2022

EPIC - dobre praktyki na Pomorzu. Równe szanse dla emigrantów na rozwój kariery

Trójmiasto to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. Obszar ten znany jest z przyciągania nowych firm i fachowców. Dlatego regionalna Agencja Promocji Inwestycji utworzyła swoje biuro na Pomorzu i prowadzi kilka programów, takich jak Live More. Pomerania, Jobs@Pomerania i Come2Pomerania. Programy te są skierowane do nowo przybyłych i migrantów, aby pomóc im osiedlić się w regionie, znaleźć pracę i/lub zbudować firmę.

Czytaj dalej
29.06.2022

Koniec reklamowych śmieci w metropolii

Kolejne metropolitalne gminy rozpoczynają walkę z chaosem reklamowym. Do Sopotu i Gdańska chcą dołączyć Malbork, Kolbudy, Lębork, Gdynia, Żukowo, Stężyca, Rumia, Puck, miasto i gmina Pruszcz Gdański, Władysławowo oraz Jastarnia. Z przestrzeni miejskich mają zniknąć przydrożne billboardy-straszaki, płachty reklamowe czy obdarte słupy ogłoszeniowe. Gminy otrzymują gotowe do wdrożenia zapisy do uchwał krajobrazowych.

Czytaj dalej
28.06.2022

6 lat starań o ustawę metropolitalną. "To największe wyzwanie dla OMGGS"

28 czerwca mija 6 lat, odkąd samorządy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) rozpoczęły dążenia do prawnego usankcjonowania metropolii na Pomorzu. Dotarliśmy bardzo daleko - projekt ustawy o związku metropolitalnym, jako senacka inicjatywa ustawodawcza, jest w Sejmie i czeka na skierowanie pod głosowanie. Następny krok należy do marszałek Sejmu i posłów. - Ustawa metropolitalna to dzisiaj największe wyzwanie dla OMGGS. Musimy robić co w naszej mocy, żeby uzyskała ona poparcie - mówi Wojciech Szczurek, prezes Rady OMGGS.

Czytaj dalej
27.06.2022

Z metropolii do stolicy po inspiracje. Wizyta Komisji Kultury w Warszawie

Przedstawiciele i przedstawicielki metropolitalnych instytucji kultury sprawdzili, jakie działania prowadzą ich koledzy ze stołecznych domów i centrów kultury. Podczas dwudniowej wizyty studyjnej odwiedzili pięć ośrodków, w których przyjrzeli się, jakie pomysły na animację kulturalną i społeczną sprawdzają się w Warszawie i jakie praktyki warto przenieść na nasz grunt. Wizytę zorganizowało biuro Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia- Sopot ze środków Programu Pomoc Techniczna.

Czytaj dalej
  • GIWK