Metropolitalne wiadomości

Aktualności

20.10.2022

Pokonać kryzys. Kongres Smart Metropolia 2022

„Pokonać kryzys. Projektowanie nowych miast i dzielnic” to hasło jubileuszowej edycji kongresu Smart Metropolia. Gościem specjalnym 10. Smart Metropolii będzie Oleksandr Markushyn, mer Irpienia. Kongres organizowany jest przez OMGGS w partnerstwie ze Związkiem Uczelni Wyższych im. Gabriela Fahrenheita, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Instytutem Metropolitalnym, AmberExpo oraz Gdańskimi Wodami. Spotykamy się w dniach 27-28 października w Gdańsku.

Czytaj dalej
19.10.2022

Nie parkuj rowerów przy stacjach Mevo - rusza częściowy demontaż stacji

19 października, rozpoczyna się demontaż części stacji postojowych Mevo. Przez najbliższe miesiące lepiej wstrzymać się od parkowania swoich rowerów w tych miejscach. Jeśli stacja musi trafić do wymiany, przypiętym do niej rowerom przyczepiona zostanie wiadomość z prośbą o jego usunięcie. W przeciwnym razie sprawa będzie zgłaszana do Straży Miejskiej. Apel skierowany jest również do operatorów hulajnóg, którzy dotychczas korzystali ze stacji.

Czytaj dalej
19.10.2022

Sprzęt do nauki o klimacie przekazany szkole w Gościcinie

Zajrzeliśmy do wnętrza liścia, docierając aż do jego komórek, obserwowaliśmy proces obiegu wody w przyrodzie, a wszystko to dzięki monitorowi najnowszej generacji, który Szkoła Podstawowa w Gościcinie otrzymała od Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach projektu “Klimat w szkołach metropolii”. We wtorek, 18 października w placówce odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu, podczas którego uczniowie zaprezentowali jego imponujące możliwości.

Czytaj dalej
05.10.2022

Sprzęt do nauki o klimacie trafia do 40 metropolitalnych szkół

Czym jest susza, jak zapobiegać podtopieniom i co trafia do kompostownika - między innymi tego dowiadują się uczniowie z projektu “Klimat w szkołach metropolii”. Wszystko podane jest w sposób nowoczesny i zachęcający młodych do nauki o ekologii. Realizowany jest w 40 szkołach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a uroczyste przekazanie sprzętu multimedialnego odbyło się we wtorek w Szkole Podstawowej nr 11 w Tczewie.

Czytaj dalej
05.10.2022

Głosowanie ustawy metropolitalnej dla Pomorza jutro czy za 4 miesiące?

Do marszałek Sejmu wpłynął formalny wniosek o uwzględnienie kluczowej dla Pomorza ustawy w dzisiejszym porządku obrad Sejmu, którego trzydniowe obrady zaczynają się dziś. Projekt ustawy powstał dzięki porozumieniu ponad podziałami senatorów PiS, Solidarnej Polski, Konfederacji, PSL i KO. Jeśli marszałek Sejmu nie włączy go dziś do porządku obrad, sprawę rozstrzygną pomorscy posłowie PiS i Solidarnej Polski, czyli m.in. Kacper Płażyński, Marcin Horała, Kazimierz Smoliński i Tadeusz Cymański.

Czytaj dalej
  • GIWK