Metropolitalne wiadomości

Aktualności

19.05.2022

Słodki autobus rusza w trasę z Kartuz

W najbliższy weekend na drogi w powiecie kartuskim wyjdzie specjalny autobus. Cukrzycobus - to inauguracja projektu profilaktyki cukrzycy typu 2 dla mieszkańców Kartuz, Żukowa, Somonina i Przodkowa, którzy mogą liczyć na darmowe badania krwi, glukometry, a docelowo porady fizjoterapeutów i dietetyków. Dzięki funduszom unijnym w całej Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot dzięki programowi #WolniOdCukrzycy swoje zdrowie może sprawdzić 180 tys. osób, z czego 20 tys. otrzyma specjalistyczne wsparcie.

Czytaj dalej
18.05.2022

Liquid Energy, czyli zielone technologie w metropolii

Na ulice Trójmiasta po raz pierwszy wyjechała mobilna stacja do tankowania ekologicznego paliwa - skroplonego gazu LNG i biogazu bioLNG. Premiera tego prototypowego pojazdu odbyła się 16 maja podczas wizyty studyjnej w ramach unijnego projektu Liquid Energy. Partnerzy projektu z Polski, Litwy i Niemiec pracują nad zielonymi technologiami, które mają zachęcić do zastąpienia tradycyjnego paliwa mniej emisyjnym paliwem gazowym.

Czytaj dalej
17.05.2022

Dostępność, czyli dobre wzorce z metropolii

Na choroby rzadkie uwarunkowane genetycznie cierpi w Polsce od 2,3 do 3 mln osób. O tym jaka jest ich sytuacja, jak im pomóc w usamodzielnieniu i jak nowe technologie mogą wpłynąć na ich życie rozmawiali lekarze, prawnicy, przedstawiciele samorządów oraz organizacji pozarządowych z całej Polski podczas konferencji “Dorosłość a niezależność pacjentów z chorobami rzadkimi i zespołem Downa”, która odbyła się 17 maja na Uniwersytecie Gdańskim.

Czytaj dalej
12.05.2022

Słodki problem - sprawdź, czy dotyczy również ciebie

Sprawdź czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2. Jeżeli wstępne badania okażą się niepokojące - zupełnie za darmo weźmiesz udział w rocznym programie edukacyjnym. Dzięki niemu zmienisz swój styl życia i nie dopuścisz do rozwinięcia cukrzycy. Będą cię w tym wspierać fizjoterapeuci i dietetycy. Zapraszamy do udziału w Metropolitalnym Programie Profilaktyki Cukrzycy #WolniOdCukrzycy. Dzięki środkom unijnym wsparcie obejmie 20 tys. osób z Pomorza.

Czytaj dalej
  • GIWK