Metropolitalne wiadomości

Aktualności

12.05.2022

Pozytywna opinia NIK dla Metropolii

Działalność Metropolii przyczyniła się do podniesienia jakości zadań publicznych – to jeden z wniosków zawartych w raporcie Najwyższej Izby Kontroli na temat funkcjonowania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pozytywna opinia NIK dla GZM może oznaczać rozpoczęcie prac w Parlamencie nad projektem ustawy metropolitalnej dla Pomorza. Zgodnie z zapowiedziami strony rządowej, do tej pory było to niemożliwe ze względu na brak “pełnego obrazu funkcjonowania metropolii śląskiej”. Tymczasem Pomorze bez ustawy to strata ponad 200 mln zł każdego roku, które przeznaczone zostaną na transport zbiorowy, nowe drogi, planowanie przestrzenne, promocję gmin oraz ochronę środowiska.

Czytaj dalej
28.04.2022

300 burmistrzów do rządów UE: przestańcie finansować wojnę Putina!

300 burmistrzów miast Europy apeluje do rządów państw UE oraz Komisji Europejskiej, aby przestać wspierać finansowo armię Putina. We wspólnym apelu oraz specjalnym filmie pytają, czy europejskie wartości istnieją naprawdę, skoro Europa do dziś pozostaje głównym sponsorem reżimu, który każdego dnia brutalnie morduje niewinnych ludzi i niszczy kolejne miasta. Wśród sygnatariuszy jest 29 samorządowców OMGGS.

Czytaj dalej
27.04.2022

Projekt Liquid Energy na Narodowym Kongresie Biometanu

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Czy można wykorzystać skroplony biometan w transporcie - np. jako źródło energii zasilającej sieci trolejbusowe lub paliwo dla tramwajów wodnych? Czy biogaz odzyskany ze składowisk odpadów może być stosowany do napędu silników np. w śmieciarkach? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdą się w ekspertyzie powstającej na zlecenie OMGGS w ramach projektu Liquid Energy. Ustalenia ekspertów zostaną zaprezentowane na V Narodowym Kongresie Biometanu.

Czytaj dalej
19.04.2022

Spotkania dla mieszkańców goszczących osoby uciekające przed wojną

Jak mądrze wspierać osoby, które uciekły do nas przed wojną? Jak dbając o innych zatroszczyć się o siebie? Aby pomóc w budowaniu jak najlepszych relacji między nowymi mieszkańcami naszego regionu i goszczącymi ich Pomorzanami, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot organizują cykl cotygodniowych webinarów. Pierwsze spotkanie już w czwartek, 14 kwietnia na platformie zoom.

Czytaj dalej
  • GIWK