Metropolitalne wiadomości

Aktualności

03.01.2022

Standard Minimum dla Imigrantów - pilne zadanie dla samorządów

Po trwających niemal 3 lata pracach i konsultacjach 11 maja 2020 roku samorządy zrzeszone w OMGGS przyjęły Standard Minimum w Integracji Imigrantów (SMI). Dokument jest zestawem działań, które powinna realizować każda gmina i powiat w metropolii. Znalazły się w nim takie kwestie, jak wsparcie zawodowe, porady prawne, kursy języka polskiego, przygotowanie szkół do przyjęcia uczniów z doświadczeniem migracji, a także szkolenia dla urzędników i utworzenie powiatowych zespołów ds. migracji.

Czytaj dalej
25.12.2021

Postępowanie na nowe Mevo rozstrzygnięte

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot wybrał najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na nowe Mevo. Jeżeli od tej decyzji nie będzie kolejnych odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej, na początku roku zostanie podpisana umowa z nowym operatorem - hiszpańską firmą City Bike Global SA w partnerstwie z włoskim producentem rowerów Vaimoo. Stawką trwającego ponad rok postępowania jest zarządzanie przez 6 lat ponad 4 tys. rowerów elektrycznych i tradycyjnych w 16 gminach czwartej największej metropolii w Polsce.

Czytaj dalej
21.12.2021

#odkorkujMYHEL - studenckie pomysły dla Półwyspu Helskiego

Konkurs dla studentów w ramach międzynarodowego projektu RiConnect rozstrzygnięty. Pierwszą nagrodę w wysokości 4.000 zł zdobyli William d’Amico-Waguca i Kaja Czerwińska za pracę pt. „Port przyJazdny”. Zwycięzcy konkursu zaproponowali nową przestrzeń dla okolic ulicy Portowej we Władysławowie. Nadesłano łącznie 17 prac przygotowanych przez 48 słuchaczy Politechniki Gdańskiej. Pula nagród konkursowych wyniosła 12.000 zł.

Czytaj dalej
13.12.2021

29. Walne Zebranie Członków OMGGS w Pruszczu Gdańskim

Debata o budżecie na przyszły rok, przedstawienie informacji dotyczących przygotowania do nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027, przywitanie nowych członków wspierających OMGGS oraz plany na 2022 r. - to główne tematy Walnego Zebrania Członków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, które odbyło się w poniedziałek 13 grudnia w Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim. Spotkanie 59 metropolitalnych włodarzy było transmitowane online - część członków OMGGS wzięła w nim udział zdalnie.

Czytaj dalej
13.12.2021

Dostępne Domy Kultury. Cykl szkoleń w metropolitalnych instytucjach

Komisja ds. Kultury

Jak zapewnić lepszy dostęp do ośrodków kultury osobom z niepełnosprawnościami? Co zrobić, aby były przyjazne i dostosowane do ich potrzeb? Nie trzeba od razu budować najlepiej wyposażonych instytucji. Zmiana zaczyna się od ludzi i od naszego podejścia. W ramach cyklu Dostępne Domy Kultury Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zorganizował szkolenia w metropolitalnych ośrodkach. Szkolą się całe zespoły - od dyrekcji po pracowników działu merytorycznego i ochronę. Przed nami ostatnie szkolenie 15 grudnia w Tczewie. Dotychczasowe szkolenia podglądała ekipa filmowa.

Czytaj dalej
  • GIWK