Metropolitalne wiadomości

aktualności

10 lat OMGGS. Metropolitalne inwestycje na fotografiach

Przypadająca w tym roku 10. rocznica powołania stowarzyszenia metropolitalnego na Pomorzu jest okazją do spojrzenia wstecz  i  pochwalenia się tym, z czego jesteśmy dumni. Przygotowujemy wystawę, na której przedstawimy drogę, jaką stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) przeszło od 2011 roku do dziś. Zaprezentujemy na niej między innymi zdjęcia kilkunastu z kilkuset metropolitalnych inwestycji.

Efekty działań OMGGS widać na wielu polach. Przykładem są rozwijane w poszczególnych gminach usługi publiczne oraz modernizowana i nowo budowana infrastruktura.

Biuro OMGGS realizuje 195 projektów (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) o wartości 3,4 mld zł (dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 1,8 mld zł). Są to między innymi:

  • rewitalizacja 13 dzielnic w 8 miastach: w Gdańsku (Dolne Miasto z pl. Wałowym i Starym Przedmieściem, Biskupia Górka, Stary Chełm, Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Orunia), Gdyni (obszar Zamenhofa–Opata Hackiego, Oksywie, Witomino-Radiostacja), Tczewie (Stare Miasto i Zatorze), Wejherowie (Śródmieście), Rumi (Zagórze), Kartuzach (centrum), Żukowie (Stare Centrum) i Pucku (centrum),
  • termomodernizacja obejmująca 262 budynki publiczne (szkoły, urzędy, szpitale), budynki komunalne mieszkalne i 850 gospodarstw domowych,
  • budowa 26 węzłów integracyjno-przesiadkowych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Gołubiu, Żukowie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Nowym Dworze Gdańskim, Tczewie, Redzie, Rumi, Pucku, Wejherowie, Gościcinie, Cieplewie, Pruszczu Gdańskim, Pszczółkach, Rębiechowie,
  • modernizacja ośmiu przystanków Szybkiej Kolei Miejskiej w Gdańsku, Gdyni i Rumi,
  • budowa linii tramwajowej w al. Pawła Adamowicza oraz przebudowa linii na Stogach,
  • uzupełnienie inwestycji transportowych przez zakup i modernizację taboru,
  • utworzenie Centrum Geriatrii w Sopocie i prace nad Centrum Geriatrii w Gdańsku.

Oto niektóre efekty tych działań:

  • Modernizacja Przedszkola nr 5 w Sopocie

W XIX-wiecznej Villi Martha w Sopocie, w której mieści się Przedszkole nr 5 odnowiono elewację, naprawiono zabytkową sztukaterię, wymieniono okna oraz przeprowadzono izolację fundamentów.

Fot. Fotobank.PL/ UMS

  • Modernizacja budynków przy ul. Lastadia w Gdańsku

W 2020 r. zakończył się remont dwóch neogotyckich budynków przy ul. Lastadia w Gdańsku. Wyremontowany budynek obecnie jest siedzibą Gdańskich Wód i Gdańskiego Urzędu Pracy.
Czytaj więcej na ten temat >>> TU

Fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl / OMGGS

  • Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie

Centrum Opieki Geriatrycznej w Pomorskim Centrum Reumatologicznym w Sopocie zostało otwarte w listopadzie 2019 r. Świadczy usługi ambulatoryjne i szpitalne (w trybie stacjonarnym i dziennym). Znajdują się tam poradnie rodzinna, psychologiczna, psychogeriatryczna, neurologiczna i rehabilitacyjna.
Czytaj więcej na ten temat >>> TU

Fot. OMGGS

  • Park nad rzeką Cedron w Wejherowie

W sierpniu 2020 r. w Wejherowie otwarto zrewitalizowany Park nad rzeką Cedron. Wśród oazy zieleni zbudowano ażurową altanę, fontannę, plac zabaw, pojawiły się leżaki, ławki bujane, stoliki oraz w pełni zautomatyzowana toaleta.
Czytaj więcej na ten temat >>> TU

Fot. UM Wejherowo

  • Budynek dworca w Kartuzach z węzłem integracyjnym

W Kartuzach powstał nowy budynek dworca z węzłem integracyjnym. Inwestycja została oddana do użytku w 2018 r. Objęła również przebudowę ulic i parkingów (wraz z infrastrukturą techniczną) oraz budowę ścieżek rowerowych.
Czytaj więcej na ten temat >>> TU

Fot. OMGGS

Fot. UM Kartuzy

  • Klub Integracji Społecznej przy ul. Sabata w Rumi

Trzypiętrowy budynek przy ul. Sabata 3 w Rumi został otwarty w marcu 2021 r. Obiekt jest siedzibą Klubu Integracji Społecznej oferującego kompleksowe wsparcie mieszkańcom Zagórza. Znajdują się tu klub młodzieżowy oraz świetlica dla młodszych dzieci. Dorosłym świadczona jest pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
Czytaj więcej na ten temat >>> TU

Fot. UM Rumia

  • Przystań  Śmidowicza w Gdyni

We wrześniu 2020 r. w Gdyni otwarto Przystań Śmidowicza 49. Znajdują się tam: punkt informacyjny Gdyńskiego Centrum Kontaktu, dzielnicowy ośrodek pomocy społecznej, miejski klub seniora, pracownie warsztatowe, sale gimnastyczne, siłownia i sala fitness.
Czytaj więcej na ten temat >>> TU

Fot. Aleksander Trafas/ Jacek Klejment

  • Rewitalizacja osiedla Zamenhofa  - Opata Hackiego w Gdyni

Rewitalizacja osiedla Zamenhofa - Opata Hackiego w Gdyni Chyloni zakończyła się w grudniu 2019 r. Przebudowano bądź wybudowano nowe odcinki sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiornik retencyjny. Rozbudowano ulice Opata Hackiego, Zamenhofa i św. Mikołaja. Przez środek osiedla przebiega dziś oświetlona aleja z przestrzeniami rekreacyjnymi i placami zabaw. W kompleksowo przebudowanym budynku przy ul. Opata Hackiego 33 działa centrum sąsiedzkie Przystań Opata Hackiego 33 z Biblioteką Chylonia.
Czytaj więcej na ten temat >>> TU
 

Fot. Kamil Złoch/gdynia.pl

  • Węzeł integracyjny w Pucku

Węzeł integracyjny w Pucku udostępniono latem 2020 r. Inwestycja obejmowała także przebudowę i budowę dróg dojazdowych, ścieżki oraz miejsca postojowe dla rowerów, zatoki autobusowe, wiaty przystankowe oraz miejsca postojowe dla autobusów.
Czytaj więcej na ten temat >>> TU

FOT. Kondrad Kędzior
 

  • Węzły integracyjne Pruszcz Gd. - Pszczółki - Cieplewo

Budowa 3 metropolitalnych węzłów integracyjnych: Pruszcz Gdański, Pszczółki i Cieplewo zakończyła się w maju 2021 r. Inwestycje, które rozpoczęły się w 2017 r., obejmowały nie tylko budowę samych węzłów, ale także budowę i przebudowę dróg, chodników, tras rowerowych i miejsc parkingowych. Powstały parkingi na 239 aut, 156 rowerów oraz 16 km dróg rowerowych i chodników.
W sumie na terenie 5 samorządów: Gmina Miejska Pruszcz Gdański, Gmina Pruszcz Gdański, Gmina Pszczółki,  Gmina Trąbki Wielkie oraz Powiat Gdański zrealizowano 23 inwestycje.
Czytaj więcej na ten temat >>> TU
 

Fot. UM Pruszcz Gdański

  • Sieć ścieżek rowerowych w Nowym Dworze Gdańskim

W ramach zwiększenia dostępności komunikacyjnej w Nowym Dworze Gdańskim oraz sąsiednich sołectwach zbudowana została sieć ścieżek rowerowych. Przy dworcu PKS (ul. Morska) wybudowano wiatę na 50 rowerów. Inwestycja zakończyła się w grudniu 2019 r. Nowe drogi rowerowe w mieście przebiegają przez ulice: Sikorskiego, Morską, Drzymały, Chrobrego, Sienkiewicza, Warszawską, Tczewską i Cmentarną. Wybudowano także ścieżki, które połączyły miasto z terenami wiejskimi – Kmiecinem, Tują, Solnicą i Kępkami.

Fot. Krystian Falk

  • GIWK